Geri Dön

Terör örgütü PKK’da yeni lider kavgası

Terör örgütü PKK/KCK elebaşısı Cemil Bayık, cezaevinde bulunan teröristbaşı Abdullah Öcalan ile ilgili örgüt mensuplarına talimatlar verdi.

Terör örgütü PKK’da yeni lider kavgası

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, PKK/KCK elebaşısı Cemil Bayık’ın, cezaevinde bulunan teröristbaşı Abdullah Öcalan ile ilgili örgüt mensuplarına talimatlar verdiği öğrenildi. Bayık’ın, teröristbaşı Öcalan ile ilgili, “Cezaevinde bulunduğu yerden ne mücadele hakkında değerlendirme yapabilir, ne de sözde savaş yürütülsün ya da yürütülmesin şeklinde bir karar verebilir.

Sözde savaşa önderlik yapacak, herhangi bir konuda şunu yapın bunu yapmayın diyecek durumda değildir. Otursun oturduğu yerde, mücadeleyi ve sözde savaşı bize bıraksın. O ancak halk önderi olarak Kürt sorununun demokratik müzakereyle çözümü konusunda katkı sunsun, yapabilirse. Mensuplarımız da eşbaşkanların gönderdiği talimatlara uysunlar” şeklinde talimatlar verdiği bilgisi alındı.

‘Örgüt çöküşte’

Bu durum güvenlik kaynaklarınca; Öcalan’ın örgüt üzerinde etkisinin kalmadığı, PKK/KCK terör örgütünün içinde bulunduğu çöküşten çıkmak için yeni bir sözde lider arayışında olduğu yönünde değerlendirildi.

Terör Aranlar Listesi’nde Kırmızı kategoride bulunan Bayık, 4 milyon ödülle aranıyor. ABD’nin de başına ödül koyduğu Bayık’ın geçtiğimiz günlerde Washington Post’ta yayımlanan makalesine Ankara sert tepki göstermişti. Dışişleri Bakanlığı, “Birçok ülkenin terör örgütleri listesinde yer alan, on binlerce masum insanı hunharca katletmiş PKK’nın elebaşlarından biri Washington Post gazetesini kullanarak alenen terör propagandası yapmıştır” açıklamasında bulunmuştu.

Depremde kurtarma görevlisi ile telefonda konuşan Azize kurtarıldıGelen bir son dakika haberine göre; Elazığ'da kurtarma ekipleri enkaz altındaki Azize isimli depremzede ile telefonla iletişime geçti. Azize'ye enkaz altında iken kurtarma ekipleri telefonda yapması gerekenleri anlattı, enkaz altında kalan diğer insanlara seslenip iletişime geçmesini istendi. 45 yaşında olduğu öğrenilen Azize büyük uğraşların ardından enkazdan kurtarıldı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber