Trump Rusya'ya savaş ilan etti, dünya karıştı!

ABD lideri Trump "Hazırlan Rusya, çünkü bu füzeler gelecek. Hepsi yeni ve akıllı füzeler" dedi, dünya çalkalandı. Hemen cevap veren Rusya, "Akıllı füzeler yasal hükümetlere değil, teröristlere doğru uçmalı" ifadesini kullandı. Devam tweetlerinde tonunu yumuşatan Trump, "Silah yarışını durduralım?" teklifini ortaya attı, Moskova bu kez " "Muhteşem fikir, ABD’nin kimyasal silahlarıyla başlayalım!" yanıtını verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda Suriye'deki son gelişmeleri değerlendirdi.

Trump Rusya'ya savaş ilan etti, dünya karıştı!

Tüm dünya soluksuz bir gün geçiriyor, ABD Başkanı Donald Trump'ın " Hazırlan Rusya, çünkü bu güzel, yeni ve ‘akıllı’ füzeler gelecek" demesi yeryüzünü sarstı. Televizyonların yayınlarını kestiği günde son dakika haberileri arka arkaya geliyor.

00.25: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump Suriye'deki son durumu değerlendirdi.

23.32: Daily Telegraph gazetesi, İngiliz denizaltılarının Suriye'yi vurmak üzere füze menzili içine gönderildiğini aktardı. İngiltere Başbakanı Theresa May'in denizaltıların gönderilmesi talimatını verdiği belirtilirken, saldırının perşembe gerçekleşmesinin beklendiği aktarıldı.

23.08: Beyaz Saray, Trump Doğu Guta'daki kimyasal saldırıya ilişkin Rusya ve Suriye'yi sorumlu tuttuğunu açıkladı.. Beyaz Saray Sözcüsü yaptığı açıklamada, Suriye konusunda son kararın henüz verilmediği ve tüm seçeneklerin masada olduğu belirtti. Yapılan açıklamada, "Trump'ın Tweetinde bahsettiği hava operasyonu sadece seçeneklerden biri." denildi.

21.05: BBC'nin son dakika haberine göre; İngiltere Başbakanı May, Suriye'ye askeri müdahaleye onaya hazır. May, askeri müdahale için parlamento aramayacak

20.32: Kremlin’den yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İsrail Devlet Başkanı Binyamin Netanyahu’nun telefonda Suriye’yi görüştüğü belirtildi. İki liderin İsrail hava kuvvetlerinin Suriye'nin Humus kentindeki T-4 hava üssüne düzenlediği saldırı konusunu da görüştüğü ifade edilen açıklamada, “Vladimir Putin Suriye'nin egemenliğine saygı duymanın önemli olduğunu vurguladı ve ülkedeki durumu daha da istikrarsızlaştıracak herhangi bir hamleden kaçınmaya çağırdı” denildi

19.13: İsrail kabinesi güvenlik nedeniyle bugün olağanüstü toplandı. Toplantıda İran’ın saldırı tehditleri ile ABD’nin kimyasal saldırı nedeniyle Suriye’ye düzenleyeceği muhtemel saldırı ele alındı.

18.36 : Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Alexei Kondratyev, olası ABD saldırılarını püskürtmek için, Suriye’deki birliklerinin yanı sıra, Akdeniz’deki hava savunma sistemi taşıyan donanma unsurlarının da kullanılabileceğini belirtti.

18.35 : ABD Savunma Bakanı Mattis: Askeri seçenekler hazır

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, ABD’nin müttefikleriyle Suriye’nin Duma ilçesindeki kimyasal saldırıya ilişkin istihbaratı analiz etmeyi sürdürdüğünü ve saldırıya cevap vermek üzere askeri seçeneklerin hazır olduğunu belirtti.

Mattis, Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld ile ABD Savunma Bakanlığında (Pentagon) bir araya geldi.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mattis, abluka altındaki Doğu Guta bölgesinin Duma ilçesinde 78 kişinin ölümüne neden olan kimyasal saldırıya ilişkin “Biz ve müttefiklerimiz istihbaratı analiz etmeyi sürdürüyoruz. Bunun üzerinde çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir gazetecinin, emir verildiği takdirde karşı saldırı yapmak üzere hazır olup olmadıklarına ilişkin sorusuna Mattis, “Başkan'ın karar verme sürecinde, eğer uygun görülürse askeri seçenekleri sunmak üzere hazır bekliyoruz.” yanıtını verdi.

Suriye'de Esed rejiminin, Doğu Guta'da muhaliflerin kontrolündeki son nokta olan Duma ilçesinde sivil yerleşimlere 7 Nisan'da düzenlediği kimyasal silah saldırısında 78 sivil hayatını kaybetmişti.

18.26 : Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü, Pazartesi günü Duma'daki saldırıyla ilgili özel oturum düzenleyeceğini açıkladı.

18.25 : İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, herhangi bir dış saldırı durumunda Tahran’ın Şam’ın yanında yer alacağını söyledi.

18.14 : Trump'ın sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımları hedef alan Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Twitter diplomasisinde yer almayacaklarını ve daha ciddi bir yaklaşımı benimsediklerini duyurdu. "Uydurulmuş saldırı, ABD'nin saldırısı için zemin teşkil etmez" dedi.

17.42 : Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin: Dünyadaki durum endişe verici. Sağduyunun galip gelmesini umuyoruz. Rusya yabancı partnerleriyle yapıcı ilişki kurmaktan yana. Rusya, uluslararası hukuktan kaynaklanan bütün yükümlülüklerine saygılı.

17.35 : Rus ordusundan yeni açıklamalar var. Basra Körfezi'ndeki ABD donanmasının yakından takip edildiğini belirten Rus genelkurmayı, Suriye'nin çevresini izlediklerini belirtti.

17.20 : Duma’dan alınan örneklerde herhangi bir kimyasal silah izi bulunamadığını öne süren Rus ordusu, Perşembe günü saldırının gerçekleştiği yere gireceklerini açıkladı. Ayrıca açıklamada, mizansen olduğu iddia edilen saldırıyla ilgili olarak Nobel Barış Ödülü'ne de aday gösterilen sivil savunma ekibi 'Beyaz Baretliler' suçlandı.

16.30 : İran, ABD'nin Suriye'ye düzenleyeceği hiçbir saldırının sahadaki askeri ve politik denklemleri değiştirmeyeceğini savundu.

16.20 : Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Esed güçlerinin kontrol ettiği askeri üsleri ve havaalanlarını, ABD saldırısı ihtimaline karşı boşalttığını duyurdu.

16.10 : İngiliz Daily Mail gazetesi, ABD ve müttefiklerinin Suriye'yi vurabilecek mevcut pozisyon ve askeri kapasitelerini gösteren bir harita yayınladı.

Trump Rusyaya savaş ilan etti, dünya karıştı

16.00 : Trump, son tweetinde kendisine yönelik soruşturmayı suçladı: "Rusya’yla sıkıntının çoğu, başlarını Demokratların çektiği kişiler ya da Obama için çalışanların başını çektiği sahte&yoz Rusya Soruşturması’ndan kaynaklanıyor."

15.50 : Trump'ın dünyayı sarsan sözlerinin ardından açıklama yayımlayan Pentagon, ilerideki olası askeri eylemlerle ilgili yorum yapılmayacağını belirtti. ABD Başkanı ile ilgili soruların Beyaz Saray'a sorulması gerektiği de aynı açıklamada ifade edildi.

15.35 : Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’dan Trump’ın silahsızlanma çağrısına yanıt geldi: "Muhteşem fikir, ABD’nin kimyasal silahlarıyla başlayalım!"

15.15 : Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan “ABD’nin düşüncesiz çıkışına şaşırmadık” açıklaması geldi. Şam, Washington’un kendilerini hedef almak için kurmaca ve yalana başvurduğunu ifade etti.

14.40 : Yeni bir tweet atan Trump, “Rusya’yla ilişkimiz, Soğuk Savaş da dahil olmak üzere tarihteki en kötü döneminde. Bunun için bir sebep yok. Rusya ekonomisi için bize ihtiyaç duyuyor. Bu çok kolay, bütün devletler bir araya gelip birlikte çalışmalı. Silah yarışını durduralım?” ifadelerini kullandı.

14.25 : Hemen cevap veren Rusya Dışişleri Bakanlığı, "Akıllı füzeler yasal hükümetlere değil, teröristlere doğru uçmalı" ifadesini kullandı. Açıklamada, ABD'nin akıllı füzelerinin, kimyasal saldırı iddiası hakkındaki delilleri yok etmeyi hedefleyebileceği belirtildi.

DEPREME YOL AÇAN TWEET

14.00 : ABD Başkanı Donald Trump, dakikalar önce attığı Twitter mesajında "Rusya, Suriye'ye ateşlenecek bütün füzeleri düşürmeye söz verdi. Hazırlan Rusya, çünkü bu güzel, yeni ve ‘akıllı’ füzeler gelecek. Kendi halkını gazla öldüren ve bundan zevk alan bir hayvanla ortak olmamalısın" dedi.


Şiddetli yağmura plajda yakalandılarTatilciler bir anda bastıran yağmur sebebiyle ne yapacaklarını şaşırdı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber