‘Türkiye AB’nin uçak projesine katılabilir’

Türkiye’nin F-35 programında askıya alınmasına alternatif olarak, Fransa-Almanya-İspanya ortaklığında başlatılan yeni nesil savaş uçağı projesine katılabileceği belirtti.

İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Avrupa Birliği’nin (AB) savunma alanında ABD’den bağımsız bir kapasite geliştirme çabasının bir unsuru olan savaş uçağının geliştirilmesinde, Türkiye’nin yer alma olasılığının incelenmesi önerisini paylaştı. AB’nin yeni nesil savaş uçağı projelerine değinen Zeytinoğlu, şunları kaydetti:

“Dassault Aviation ve Airbus’un geliştireceği yeni nesil savaş uçağının halen kullanılan Rafale ve Eurofighter’ın yerini alması planlanıyor. Bu yeni uçağa rakip olarak Birleşik Krallık’ta Tempest adlı yeni bir uçak geliştiriyor. 17 Haziran’da Paris Airshow’da bir araya gelen Fransa, Almanya ve İspanya savunma bakanları üçlü bir iş birliği anlaşması imzaladılar. 2017’den beri geliştirilen ‘Gelecek Hava Muharebe Sistemi’ kapsamında savaş uçağı ve drone gibi insansız hava araçları da eşlik edecek. Fransız ve Alman hükümetlerinin 2025 yılına kadar ortak savaş uçağı için 4 milyar euro yatırım yapmaları bekleniyor. İlk prototipin ise 2026 yılına kadar geliştirilmesi hedefleniyor... Avrupa’nın ortak savaş uçağı projesine Türkiye’nin katılım imkânının değerlendirilmesi gerekir...”

Burası ne Bodrum ne de Antalya! Türkiye'de tek...Denize kıyısı olmadığı halde Türkiye’nin tek mavi bayraklı plajı olma unvanına sahip olan Van Gölü’ndeki Mollakasım Plajı, Ege ve Akdeniz sahillerini aratmıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber