Türkiye’den BM’ye nota

Türkiye, terör örgütü YPG ile bünyesindeki çocuk savaşçıları bırakması amacıyla “resmi” bir anlaşma imzalayan BM Cenevre Ofisi ve İsviçre makamlarına nota verdi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, şahısla ilgili kırmızı bültenin BM Genel Sekreteri’ne de hatırlatıldığını söyledi.

Türkiye’den BM’ye nota

Türkiye, Birleşmiş Milletler’in (BM), terör örgütü PKK/PYD/YPG güdümündeki sözde SDG’ye komutanlık eden PKK teröristi “Ferhat Abdi Şahin” ile üyelerin bilgisi dışında bir araya gelerek sözde “eylem planı” imzalamasını, BM Cenevre Ofisi ve İsviçre makamları nezdinde protesto etti. Türkiye’nin BM Cenevre Ofisi Nezdindeki Daimi Temsilciliği’nden edinilen bilgiye göre Temsilcilik, BM Cenevre Ofisi Genel Direktör Vekili nezdinde girişimde bulunarak “eylem planı”nın imzalanmasından duyduğu infiali aktardı. Daimi Temsilcilik, sözlü protestosunun hemen ardından gerek BM Cenevre Ofisi’ne gerekse de İsviçre makamlarına resmi protesto notası verdi. Temsilcilik, her iki makama da gönderdiği protesto notasına, PKK teröristi “Ferhat Abdi Şahin”in Interpol tarafından kırmızı bültenle arandığına ilişkin belgeyi de iliştirdi.

‘Çifte standart’

Daimi Temsilcilik, ayrıca, BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen’in ofisiyle irtibata geçerek “eylem planı” imzalamasından haberdar olup olmadıklarını sordu. Pedersen’in ofisinde çalışan yetkililer ise cumartesi gerçekleşen imza töreninden bilgileri olmadığını Türk diplomatlara iletti.

Türkiye’den BM’ye nota

BM, “SDG” ismini kullanan terör örgütü YPG/PKK ile “bünyesindeki çocuk savaşçıları bırakması” için resmi törenle anlaşma imzalamıştı. BM’den yapılan açıklamada, “SDG’nin, bu anlaşmayla çocukları savaşçı olarak kullanmamayı, bünyesindeki kız ve erkek çocuklarını belirleyerek ayırmayı ve bu konuda önlemler almayı taahhüt ettiği” bildirilmişti.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konuyla ilgili BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le görüşme konusunda mutabık kalındığını, zamanlamasının ayarlanmaya çalışıldığını kaydetti. Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu’nun, bizzat Genel Sekreter’e giderek Ankara’nın yazılı protestosunu ilettiğini kaydeden Çavuşoğlu, “Bu şahısla ilgili kırmızı bülteni önüne koymuştur. Genel Sekreter bunu görünce çok şaşırmış. Çünkü bu şahsın terör listesinde olduğunu ve de kırmızı bültenle arandığını bilmiyorlarmış. İşte terörle mücadeledeki çifte standart ve ikiyüzlülük bu. Kırmızı bültenle aranan kişi nasıl oluyor da İsviçre’ye gidebiliyor?” dedi.

BM’nin, bu terör örgütünün çocukları zorla savaşa götürdüğünü kabul ve tespit etmesinin önemli olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, “Fakat bu sorunu çözmek için bir teröristi muhatap olması çok vahim bir hatadır” ifadesini kullandı.
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de, “BM, açıkça özür dilemelidir” diye konuştu.

AFAD'ın deprem tatbikatı gerçeği aratmadıAfet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD), Kütahya'da 10 ilden ekiplerin katılımıyla düzenlenen "Bölgesel Saha ve Masabaşı Tatbikatı" kapsamında deprem senaryolu saha tatbikatı gerçekleştirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber