Uygurların hakları BM’de tartışıldı

Birleşmiş Milletler’de (BM) düzenlenen “Çin’de İnsan Hakları” konulu toplantıda, Uygur Türklerine uygulanan baskılar ele alındı.

Uygurların hakları BM’de tartışıldı

Çin delegasyonunca da yakından izlenen toplantıda konuşan, Gönül Elçileri Derneği ile birlikte Uygur ailelerinin sorunlarını araştıran Uzman Psikolog Hümeyra Filiz, yaşanan zulümlerin yarattığı travmanın nesillerce süreceğini vurguladı. Doğu Türkistan Milli Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk ise, Çin’in din ve inanç özgürlüğü ihlalleri, etnik ve kültürel kimliğin inkarı, ayrımcı uygulamaları ve sözde “ehlileştirme” kamplarında yürütülen şiddetli asimilasyon politikalarının son bulacağına inanmak istediklerini belirtti. Belçika’da bulunan düşünce kuruluşu “Thinkout”un başkanı Ayşe Elkılıç da, yargısız infazların, delil ve raporlara rağmen Çin tarafından inkar edildiğini, uluslararası kamuoyuyla alay edildiğini söyledi. Bursa Uludağ Üniversitesi öğretim üyesi ve Dinler Tarihi Uzmanı Bülent Şenay ise, Çinli yetkililerin açıklamalarında Uygurların kitlesel yok edilmesine dair vurgular bulunduğuna değindi, BM’nin çağrısına uygun olarak kitlesel tecrid ve işkence kamplarının kapatılması, Uygur ve diğer Müslümanların özgürlüklerinin garanti altına alınması gerektiğini vurguladı.

Kayınpeder dehşeti devam ediyor! Bu kez evi ateşe verdiKocaeli'nin Gebze ilçesinde gelinini darbettiği öne sürülen ve uzaklaştırma cezası alan kayınpeder, gelininin evini yaktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber