‘Yapıcı işbirliğinin zamanı geldi!’

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dün Rusya’nın Soçi kentinde görüştü. Rusya’yı ilk kez ziyaret eden Pompeo’yla görüşmesinin başında konuşan Lavrov, Rusya ile ABD için yeni, yapıcı birlikte çalışma sürecine başlamanın zamanı geldiğini belirtti.

‘Yapıcı işbirliğinin zamanı geldi!’

İki ülke arasındaki ilişkilerde çok fazla şüphe unsuru olduğuna dikkat çeken Lavrov, yapıcı diyalog kurulmasını umduklarını ifade etti.

“Hem derhal önlem alınmasını hem de uzun vadeli sistematik çözümler bulunmasını gerektiren birçok sorunumuz var. Stratejik güvenliği sağlama alanındaki durum, terörle mücadelede daha etkili çalışma ve dünyanın çeşitli bölgelerindeki önemli krizlere çözüm bulma bunlar arasında” diyen Lavrov, son dönemde ikili üst düzey görüşmelerin iyimserlik oluşturduğunu kaydetti. Oluşan şüphe ve önyargıların her iki tarafın da çıkarına olmadığını söyleyen Lavrov, “Karşılıklı sertleşme, iki ülkenin güvenliğine yönelik riskleri artırıyor ve tüm uluslararası toplumda endişe yaratıyor” diye ekledi.

Türkiye'nin en büyük savaş gemisi 2020'de hizmete girecekCumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye’nin en büyük savaş gemisi olacak TCG Anadolu'yu 2020 sonunda Deniz Kuvvetlerine teslim edeceklerini belirtti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber