Zigetvar’da Osmanlı kasabası kalıntıları

Macar tarihçi ve arkeologların 2013’te başlattığı Kanuni Sultan Süleyman’ın kayıp mezarının bulunması çalışmalarında sona gelindi. Araştırmalarda, mezarla birlikte izleri büyük oranda kaybolmuş büyük bir Osmanlı kasabasının kalıntıları bulundu.

Zigetvar’da Osmanlı kasabası kalıntıları

Karargâh ve otağ

Macaristan’ın Zigetvar kenti yakınlarında bulunan Kanuni Sultan Süleyman’nın kayıp mezarı ve yapılan araştırmalar tamamlandı. 2013’te Macar tarihçi ve arkeologların başlattığı Kanuni Sultan Süleyman’ın kayıp mezarının bulunması araştırmada, mezarla birlikte izleri büyük oranda kaybolmuş büyük bir Osmanlı kasabasının kalıntıları da bulundu. BBC Türkçe’nin haberine göre, araştırma ekibi Kanuni Sultan Süleyman’ın mezarının bulunduğu “Üzüm Tepesi”nin aynı zamanda 1566’daki Zigetvar Kalesi kuşatması esnasında, karargâhın ve padişah otağının kurulduğu yer olduğunu gün ışığına çıkardı.

Seyahatnamede var

Pécs Üniversitesi bilim insanı Dr. Norbert Pap öncülüğünde başlatılan, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Macar Bilimler Akademisi’nin (MTA) finansman ve bilimsel desteğiyle süren araştırmada bulunan kasabanın, etrafı hendek ve duvarlarla çevirili merkezinde bir türbe, bir tekke, bir cami ve bir kışla vardı. Kasaba, ilk olarak bu tesislere hizmet vermekle yükümlü insanların yerleştiği ve zamanla genişleyen iki mahalleden oluşuyordu. 1664’te Evliya Çelebi, seyahatnamesinde kasabadaki binaların bir kısmının inşasının devam ettiğini yazdı.

Hisar-A'da seri üretime geçiliyorTürkiye'nin ilk yerli ve milli hava savunma sistemi Hisar-A'nın, yapılan nihai sistem testlerinde hedefi başarıyla imha ettiği ve seri üretim aşamasına gelindiği bildirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber