Dünyada ticareti en çok yapılan 10 hayvan

Ne yazık ki hayvanlar ticaret malzemesi olarak kullanılıyor. Özellikle dış görünüş açısından güzel ve tür olarak nadir bulunan hayvanlar nesillerinin tükenmesi pahasına buna maruz bırakılıyor. Doğada en çok ticareti yapılan, en çok 'kaçak' satışı gerçekleşen hayvanlar şöyle:

Dünyada ticareti en çok yapılan 10 hayvan

10- Macaw papağanı (Ara papağanı)

10- Macaw papağanı (Ara papağanı)

1 buçuk metreyi bulan ölçüleri, rengarenk türleri ve zekâları sebebiyle Macaw papağanları en çok ticareti yapılan kuş türlerinden biri. Yağmur ormanlarında yaşaması gereken Macaw'lar maalesef pet-shop'lara ve ait olmadıkları yaşam bölgelerine maruz bırakılmış durumda. Hastalık, adaptasyon sorunları, yanlış bakım, yanlış beslenme gibi sebeplerden ötürü birçoğu hayatını kaybediyor.

9- Afrika filleri

9- Afrika filleri

Modern dünyadaki en büyük kara hayvanı Afrika filleri. Avcılar tarafından fildişi ve fildişi ürünleri için hedef alınıyorlar çünkü oldukça pahalı ve yoğun bir piyasası var. 1980'li yıllarda Afrika'da yıllık 100 bin civarı filin avlanmasının ardından nüfuslarında müthiş bir düşüş olmuştu. Bu sebeple ortak bir anlaşmayla küresel avlanma yasağı getirildi Buna rağmen hala ticareti yapılıyor. Özellikle Çin en büyük fildişi pazarını elinde bulunuyor.

8- Saiga antilopu

8- Saiga antilopu

Az bilinen bir tür olan Saiga antilopu, Orta Asya bozkırlarındaki habitata özgü bir tür. Nadir türleri hedefleyen avcıların en çok hedeflediği türlerden biri çünkü karikatür gibi suratları, muazzez bir burnu ve eşsiz boynuzları var. Ayrıca Orta Asya'nın soğuk havasını akciğerlerine girmeden önce ısıtabilmek gibi olağanüstü bir vücut işlevine sahip. 2015 yılında dünyadaki Saiga antiloplarının yüzde 62'sini öldüren bir vebalı bakteriye maruz kaldılar. Üzerine bir de kaçak avlanma tehdidi altındalar.

7- Kar leoparı

7- Kar leoparı

Asya yaban kedisi olarak bilinen kar leoparlarından yalnızca 4 bin civarı kaldığı tahmin ediliyor. Bu nedenle avcıları caydırıcı yasaklar konulmuştur. GSLEP adlı global çapta kar leoparlarını korumakla görevli bir kuruluş var ve kar leoparlarının yaşadığı 12 ülkenin hükümetleri tarafından oluşuyor. Afganistan, Bhutan, Çin, Hindistan, Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, Moğolistan, Nepal, Pakistan, Rusya, Tacikistan ve Özebekistan'ın oluşturduğu kuruluş birçok eğitim ve kampanya düzenliyor.

6- Avcı kuş

6- Avcı kuş

Yabanda avlanarak yaşayan avcı kuş, ironik şekilde insanlara av olan bir tür. O doğası gereği avlanırken ve hayatta kalmaya çalışırken, insanlar ise hayvanat bahçelerine, pet shoplara, sergi alanlarına ya da koleksiyonerlere satmak için onları avlıyorlar.

5- Hawksbill Kaplumbağaları

5- Hawksbill Kaplumbağaları

Hawksbill Kaplumbağalarının nüfusunda son 100 yılda yüzde 85 oranında azalma gözlendi. Hatıra olarak alınan deniz kaplumbağaları, vücut parçalarından yapılan mücevherler, kabuklarından yapılan süs eşyaları alırken tekrar düşünmek gerekiyor.

4- Köpekbalıkları

4- Köpekbalıkları

Yılda 73 milyon köpekbalığı yüzgeçleri için katlediliyor. Yüzgeçleri kesilip çorbada kullanılan köpekbalıkları tekrar suya atılıyor ve ölüme terk ediliyor.

Kanada sularında köpekbalığı yüzdürmek yasaklanmasına rağmen çorbaya olan talebin yüksek olmasından ötürü büyük bir ithalat söz konusu. Kanada'da köpekbalıklarına yapılan bu eziyet için çalışmalar hala sürüyor ve yasadaki açıklar kapatılarak hem ticareti hem avlanması hem de satın alınması yasaklanmak isteniyor.

3- Gergedanlar

3- Gergedanlar

Gergedan türleri özellikle boynuzları yüzünden bu eziyete maruz kalıyor. Uluslararası gergedan boynuzu ticareti diye bir şey var ve ilaç yapımından ev süsüne kadar birçok alanda kullanılmak üzere gergedanlar avlanıyor. İnsanların en çok avladığı hayvan olan gergedanları koruma kanunu kapsamında birçoğunun boynuzlarına zehir yerleştirildi.

2- Kaplanlar

2- Kaplanlar

Kürkleri ve kemikleri için ticaret kurbanı olan bu yırtıcı kedilerin daha birçok vücut parçası ne yazık ki avcıların hedefi oluyor. Vücutlarındaki kan, doğuştan özel bir yapısı olan pençeleri, derileri ve kafaları maalesef alıcı buluyor. Özellikle Asya piyasasında çılgın bir kaplan merakı var.

1- Pangolinler

1- Pangolinler

Sert pullara sahip olan tek memeli pangolindir. Küçü çaplı bir ejderha gibi görünen ve tarihteki efsane sürüngenlerle benzerlikler taşıyan pangolin sıcak kanlı bir memeli. Nadir bulunan bu türün nesli tükenmek üzere fakat her yıl 100 bine yakın kaçak satış yapılıyor. Özellikle Jackie Chan bu tür için farkındalık çalışmalarında yer alıyor.

Bu makaleye ifade bırak