28.10.2010 00:06 | Son Güncelleme:
MİTHAT YURDAKUL Ankara

Dünyadaki en büyük ikinci asma köprüyle İstanbul-İzmir 3.5 saat

Cumhuriyet tarihinin, yap-işlet-devret modeliyle bir seferde yapılan en büyük projesi olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nun temeli bugün atılıyor

İstanbul-İzmir arasını 3.5 saate indirecek proje kapsamında 20 ayda yedi adet şantiye kurulacak, 10 bin kişi doğrudan, 50 bin kişi dolaylı olarak istihdam edilecek. Proje kapsamında, İzmit Körfezi’nin altı dakikada geçilmesini sağlayacak olan köprü, Japonya’daki Akashi Kaikyo Köprüsü’nden sonra dünyanın en uzun açıklıklı ikinci asma köprüsü olacak.
Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nun Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile yapılmasına ilişkin sözleşmenin imzalanmasının ardından projede ilk kazma, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı tören ile bugün Gebze Dilovası’nda vurulacak. 

En büyük ikinci asma köprü
Toplam maliyeti 11 milyar TL’yi bulacak olan projedeki asma köprüyle İzmit Körfezi 6 dakikada geçilebilecek. Köprü yaklaşık 3 kilometre uzunluğu ve 1.700 metre ana açıklığıyla Japonya’daki Akashi Kaikyo Köprüsü’nden sonra dünyanın en uzun açıklıklı ikinci asma köprüsü olacak. Asma köprü tamamlandığında dünyanın en uzun ilk 20 köprüsü listesinde Türkiye’nin Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi köprüleri ile birlikte üçüncü köprüsü olarak yerini alacak.
Cumhuriyet tarihinin, yap-işlet-devret modeliyle bir seferde yapılan en büyük projesi olarak tarihe geçecek olan projede, Nurol-Özaltın-Astaldi-Yüksel-Göçay Grubu’nun 22 yıl 4 ay yapım ve işletme süresi teklifi uygun bulunmuş ve sözleşme imzalanmıştı.

 

YOL NE KADAR KISALACAK?
-  Proje mevcut devlet otoyolunu yaklaşık 140 kilometre kısaltarak, İstanbul-İzmir arasındaki 8-10 saatlik mevcut ulaşım süresini 3.5 saate indirecek.  
-  Gebze-Orhangazi arasında 40 bin otomobil, Orhangazi-Bursa’da 35 bin otomobil, Bursa-Balık-esir arasında 17 bin ve Balıkesir-İzmir kesiminde  23 bin günlük otomobil geçişi bekleniyor.

NE ZAMAN BİTECEK?
-  Azami yapım süresi yedi yıl olacak. Ancak,firma, yedi yıldan önce tamamlayarak, otoyolu ve köprüyü trafiğe açabilecek. 
-  Normal koşullarda ise Körfez Köprüsü de dahil olmak üzere otoyolun beş yılda tamamlanması hedefleniyor.

 

ADIM ADIM OTOYOL PROJESİ

1. ADIM: Otoyolu Projesi, Gebze’den başlayacak, İzmit Körfezi’ni asma köprü ile aşarak Orhangazi ve Gemlik yakınlarından geçecek ve Ovaakça Kavşağı ile Bursa Çevre Yoluna bağlanacak.
2. ADIM: Bursa üzerinden devam edecek otoyol, Balıkesir’den geçerek İzmir’e uzanacak. 421 kilometre olarak hesaplanan proje kapsamında, 30 viyadük, 4 tünel, 209 köprü, 7 servis ve park alanı inşa edilecek.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy1