08.07.2009 00:07 | Son Güncelleme:
DIŞ HABERLER SERVİSİ - BAHAR BAKIR

Dünyadan tepki yağıyor

Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs önceki gün geç saatlerde yaptığı açıklamada, 156 kişinin hayatını kaybettiği Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin başkenti Urumçi’de yaşanan olaylardan derin endişe duyduklarını ve tarafları itidale çağırdıklarını söyledi.

Dünyadan tepki yağıyor

ABD: Endişe duyuyoruz
ABD Başkanı Barack Obama’nın resmi ziyareti nedeniyle Moskova’dan yazılı açıklama yapan Gibbs, “Çin’in batısındaki Urumçi kentinde meydana gelen şiddet olaylarında çok sayıda ölü ve yaralı olduğuna dair aldığımız haberlerden derin endişe duyuyoruz” ifadesini kullandı. Sözcü Gibbs, “Sincan’daki tüm tarafları itidale davet ediyoruz” dedi. 

AB: Esefle karşıladık

Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı İsveç de, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki olaylardan “derin endişe” duyduğunu ve can kaybını “esefle karşıladığını” bildirdi.
AB Dönem Başkanlığı açıklamasında, tüm taraflara sakin olmaları telkin edilerek meselenin barışçıl yolla çözülmesi çağrısı yapıldı.
Çin’in gözaltına aldığı insanların tüm haklarını tanıması istenen açıklamada, AB’nin ifade özgürlüğü ve barışçıl gösteri özgürlüğü dahil insan haklarına büyük önem atfettiği vurgulandı. AB Dönem Başkanlığı, bölgedeki gelişmeleri yakından takip etmeyi sürdüreceğini duyurdu.

BM: Endişeliyiz

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay ise olaylarda can kaybı olmasından endişe duyduğunu ifade etti.

İKÖ: Ölçüsüz güç kullanılıyor
İslam Konferansı Örgütü (İKÖ), Urumçi’deki olaylardan ve “ölçüsüz güç kullanılmasından” derin endişe duyduğunu bildirdi. İKÖ’den yapılan açıklamada, Çin hükümetine, olayların süratli, etkili ve şeffaf biçimde soruşturulması ve tekrar etmemesi için tüm gerekli önlemlerin alınması ve sorumluların bir an önce yargı önüne çıkarılması çağrısında bulunuldu. Açıklamada, “İslam dünyasının, Çin’den, ülkedeki Müslüman azınlığının sorunlarına, bunların köklerinde yatan nedenlerle mücadele edecek daha geniş bir perspektifle yaklaşmasını beklediği” belirtildi.

Türkiye’den Çin’e ‘nota’
Sincan Uygur Özer Bölgesi’nde yaşanan olaylarla ilgili olarak Çin’in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Xieo, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı ve kendisine Türkiye’nin konuyla ilgili hassasiyeti iletildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki olaylarla ilgili olarak önceki gün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’ndan bilgi aldı. Olayların başlamasından itibaren Davutoğlu’nun Erdoğan’la sürekli olarak görüştüğü, diplomatik olarak olayların durdurulması için çözüm yolları arandığı kaydedildi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerABD