Kayseri

Yerel Haber
29 Ocak 2016 - 13:34

DÜNYAM HASTANESİ DAHİLİYE UZMANI MESUT POLAT:

IHA

Dünyam Hastanesi Uzman Doktor Mesut Polat , “Grip bilindiği üzere H1N1 veya H3N2 gibi çeşitli isimlerle adlandırılan İnfluenza virüslerinden meydana gelen bir hastalıktır. Gripten korunmanın en önemli yolu grip aşısıdır” dedi.
Kış mevsiminde en çok korkulan hastalıklardan bir tanesinin grip olmaya başladığını dile getiren Mesut Polat, “Gribin dünyada kuş gribi, domuz gribi gibi çeşitleri vardır. Bir de mevsimsel grip var. Sağlık Bakanlığını verilerine göre grip virüsünden çeşitli şehirlerde ölüm vakaları bildirilmeye başlanmıştır. Grip bilindiği üzere H1N1 veya H3N2 gibi çeşitli isimlerle adlandırılan İnfluenza virüslerinden meydana gelen bir hastalıktır” diye konuştu.
Gripten korunmanın en önemli yolunun grip aşısı olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Polat, “Grip aşısı yaptırmanın karşısında bazı fikirler vardır. Aşının yeterli derecede bu hastalıktan korumadığı, gereksiz olduğu konusunda bazı spekülasyonlar vardır. Bunda da haklılık yönleri yok değildir. Fakat bana göre grip aşısı yaptırmanın maliyet konusu vardır. Bir de yumurtaya karşı alerjisi olanlar yaptıramaz. Bunun dışında grip aşısı yaptırmanın vücudumuza hiçbir zararı yoktur. Grip aşısı İnfluenza virüsünün zayıflatılmış, öldürülmüş halidir. Sağlık Bakanlığının açıklamalarına göre grip aşısı geçen yılki rastlanan suçlarla bu sene rastlanan suçlar arasında benzerlik bulunduğu ve aşının yüzde yüz insanlara koruyucu etkisinin bulunduğu da tespit edilmiştir” ifadelerini kullandı.
İnfluenza virüsünün damlacık yoluyla bulaştığını belirten Polat, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Öksürükle insanların ağız ve boğazlarından çıkan virüslerin etrafa yayılmasıyla bulaşır. Grip virüsünü taşıyan kişilerin burun, boğaz mukozalarında bulunmaktadır ve tükürük damlacıklarıyla etrafa yayılmakta ve bu virüsün yapıştığı insanların elleri , ellerin dokunduğu kapı tokmakları, kişinin kullandığı şahsi eşyalar bulaşmada önemli rol oynamaktadır. Gripli insanlarla karşılaşmamak için toplu yerlerden kaçınmalıyız. İnsanlarla yakın temastan kaçınmalıyız. Grip olan kişiyle temas ettiysek ellerimizi güzelce yıkamalıyız. Kişisel hijyene dikkat etmeliyiz. Gripten korunmak için uyku düzenimizin iyi olması, düzenli beslenmek önemlidir. Beslenme açısından C vitamini bol olan gıdalar almalıyız. Grip aşısını sağlık personelleri, kalabalıkla temas etmek durumunda bulunan kişiler, okul çalışanları, toplu taşıma araçlarını kullananlar, 65 yaş üzeri vatandaşlar, iki yaş altındaki çocuklar, bağışıklık sistemi zayıf olanlar ve hamilelerin yaptırması gerekir. “

KayseriYerel Seçim Sonuçları

Kayseri Hava Durumu

-4°CŞİMDİPERŞEMBE
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.