06.01.2013 02:30 | Son Güncelleme:

Dünyanın en büyük dönerini yapan isim yeni sürpriz peşinde

Eyüp Solmaz, dünyanın en büyük dönerini yaparak, Guiness Rekorlar Kitabı’na girmiş bir isim

11 Kasım 2005’te 240 kuzunun etini kullanarak yaptığı 2 bin 698 kilogramlık döner, hâlen dünyanın en büyüğü. Zaten o da kırdığı rekorun 1 kilogramla bile geçilmesi halinde bu miktara 500 kilogram ekleyeceğini söyleyerek büyük bir meydan okuma yapmıştı.
O günden bugüne bunu deneyen olmadı. Şu anda durgun. Ama, yeni bir sürpriz yapacağını da belirtmeyi ihmal etmiyor. Onun dönerde dünya rekoru kırmasının öyküsü oldukça ilginç... 1976’dan 1983 yılına kadar İstanbul’da döner restoranlarında çalışan Solmaz, 1985 yılında Bursa’ya döner. Seyyar bir arabada satış yapmaya başlar. Döneri o denli lezzetlidir ki, esnafların yanı sıra, işadamları da onun arabasının önünde kuyruk olmaya başlar.
10 yıllık bu seyyar döner macerası, işadamlarının da baskısıyla Mudanya Yolu’nda sabit bir yerin kurulmasıyla sona erer. 50 metrekarelik bu yer henüz ilk haftasında talebe cevap veremez hale gelir. Kapıda yine kuyruklar oluşmaya başlar. Ve restoran genişletildikçe genişletilir.  Artık sadece işadamları değil, dönemin bürokratları için de burası hem döner hem de İskender yenilecek Bursa’nın en özel mekânları arasına girer.

Yunanistan ile büyük çekişme
Ancak, tüm bu zamanlar içinde onun kafasında son derece özel bir şey dönmektedir. İskender, Bursa’dan doğmuştur ama Bursalı esnaflar ona sahip çıkamamıştır. Onun deyişiyle adeta yetimdir. Öyle ki, Kıbrıs’ın Rum kesimi bile 2004 yılında 1.503 kilogramlık tavuk döner yaparak Guiness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Döner, onların milli lezzeti haline gelmektedir. Ve bu olay, onun için kafasındaki düşünceyi artık zamana yaymaması gerektiğini de göstermektedir.
Kararını duyurur; 2 bin 300 kilogramlık bir döner yapacaktır. Haber kısa sürede yayılır. Bunu duyan Yunanistan’dan bir isim,  rekor denemesinin birkaç gün öncesinde 2.5 tonluk döneri domuz etiyle yapacağını açıklar. Ancak, 1.800 tonda kalır. Daha da cesaretlenmiştir Eyüp Solmaz. 11 Kasım’da kesilen 240 kuzu döner makinesine takılmaya başlanır ve açıklanan rakamın da üstünde 2 bin 698 kilograma ulaşır.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
Etiketlerhaberhaberler