Dünyanın en büyük üçüncü minibarcısı Kayseri’den çıktı

Kayseri’nin Kleo marka minibarları dünyayı fethetti. En büyük 3. minibarcı olan şirket, İtalyan Mondial’le ortak derin dondurucu üretmeyi konuşuyor


Kobi / Serkan Arman

Dünyanın en büyük üçüncü minibarcısı Kayseri’den çıktı

Diyelim ki, iş için Almanya’ya gittiniz. Ya da tatilinizi Antalya’da geçireceksiniz. Veya Avustralya gibi dünyanın en uzak köşelerinden birisine yolunuz düştü. Fark etmez... Otelinize yerleşip, bir şeyler içmek için minibarın kapağını açtığınızda odanızda muhtemelen serin bir Kayseri rüzgârı esecek!
Çünkü dünyanın 50 ülkesindeki otellere minibarlar Kayseri’den gidiyor. Kayserili Kaysu firması, Kleo marka minibarlarıyla dünyanın en büyük üçüncü minibar üreticisi durumunda. Hatta firma şu an İtalyan beyaz eşya devi Mondial ile birlikte derin dondurucu üretmek için görüşmeler yürütüyor. Kleo’nun macerası bundan sadece 13 yıl önce başlamış. Şirketi ağabeyi Mehmet Filiz’le birlikte yöneten Metin Filiz şöyle anlatıyor:
“1950’lerde dedemiz işe tornacılıkla başlamış. Babamız Mustafa Filiz işi devam ettirdi. 1989’da üniversiteyi bitirince ağabeyimle birlikte su arıtma cihazı üretimine başladık. Atölyemiz 100 metrekare bir yerdi. İşimizi yavaş yavaş büyüttük. 1995’te minibar üretimine girmeye karar verdik. Çünkü her otelin, her odasının ihtiyacı olan minibarda ciddi bir üretim açığı olduğunu görmüştük.” 

Fiji’ye minibar gitti
Filiz kardeşler minibar üretimine başladıktan sonra tanıtım atağına kalkmışlar. Kendilerini tanıtmak için Brezilya’dan Singapur’a kadar katılmadıkları fuar kalmamış. Hızla büyümüşler. Mehmet Filiz şöyle anlatıyor:
“Türkiye’deki hemen hemen tüm 4 ve 5 yıldızlı oteller minibarını bizden alıyor. Ancak üretimin yüzde 80’ini yurtdışına yapıyoruz. Venezuela ve Avustralya dahil 50 ülkede müşterimiz var. Üretim hacmi olarak Dometic ve Indel B’nin ardından dünyada 3. büyük firmayız. Yıllık 150 bin üretim kapasitemiz var. 2003’te şişe soğutucu, bu sene de derin dondurucu üretimine başladık. Soğutucu ve dondurucuda yüz biner adet üretim kapasitemiz var. Dondurucu için 1 milyon euro yatırım yaptık. 250 çalışanımız var. Geçen sene ihracatımız 10 milyon doları geçti.”

Mondial Kayseri’yi üs seçti
Kaysu’nun derin dondurucu pazarında iddialı olacağını belirten Metin Filiz şunları söylüyor:
“İtalyan Mondial grupla 4 - 5 aydır görüşüyoruz. Onların Romanya’da derin dondurucu fabrikası var. Onu buraya taşıyıp, Kayseri’yi üs yapma planları var. Anlaşma olursa biz hem Kleo markasıyla kendi derin dondurucumuzu, hem de ortak üretim yapacağız. Vestel’e de minibar yapmak için görüşüyoruz.

 

Suyu yerinden oynatsanız minibar kasaya yazıyor!
Kaysu’nun ürettiği minibarların çok değişik özellikleri var. Firma sensörlü ve kısa mesajla çalışan son teknoloji minibarlar da üretiyor. Metin Filiz şunları söylüyor: 
“Bazı minibarlarımız sensörlü. Yani içeceği yerinden kaldırdığınız an hesabınıza yazılıyor. Ancak bu sıkıntı yaratabiliyor.
Kimi müşteri içeceği inceleyip yerine koyuyor. Bir de Norveç’e sattığımız son model bir minibar var.
İçindekileri ekrandan görüyorsunuz. Açamıyorsunuz. Ekrana dokunup ya da SMS’le içeceği seçiyorsunuz, çekmecesine düşüyor.
Normal minibar bizde 70 - 80 euro’ysa bunlar 500 - 600 euro. Ancak kat sorumlusu gerektirmiyor. Eksik ürünleri bilgisayardan izliyorsunuz.”

 

 

DENİZBANK CEVAPLIYOR
Turizm kredilerinin özellikleri nelerdir?
Tüm sektörlerin birbirinden farklı yatırım gereksinimleri ve nakit döngüsü vardır. Özellikle iş yoğunluğunun büyük bir bölümünün yaz döneminde olduğu turizm sektörü kış dönemini daha durgun geçirmektedir.
Söz konusu işletmelerin finansman ihtiyaçlarına destek olmak amacıyla paket ürün grubundan oluşan turizm kredileri ile sezon sonrasında ya da öncesinde müşteriler finansman ihtiyaçları için kullanılabilmekte ve sezonsallığa göre ödemesiz dönem opsiyonundan faydalanılabilmektedir. Bu süre her banka kuruluşuna göre değişiklik göstermekte olup genellikle ödemeler sezonun hareketli olduğu dönemde başlatılmaktadır.
Turizm kredilerinin turizmcilere sunduğu fırsatlar nelerdir?
Turizm kredileri paket olarak sunulduğu için işletmelere ve işletme sahiplerine özel kredi ve yatırım ürünleri, üye işyeri ve dış ticaret hizmeti, leasing/faktoring işlemleri, sigorta ve filo hizmetleri gibi bir çok ürün ve hizmet grubundan oluşmaktadır. Söz konusu turizm kredileri ile müşterilere finansman, tahsilat yönetimi, nakit yönetimi, maliyet yönetimi ve sektörleri ile ilgili diğer hizmetler sunulmaktadır.
Turizm kredilerinden kimler faydalanabiliyor?
Turizm krediler hedef olarak Ege ve Akdeniz bölgelerindeki işletmecilere ağırlıklı olarak hitap etmektedir. Bunun yanı sıra tüm otel, motel, pansiyon, tatil köyü işletmecileri, kuyumcu, bar ve cafe sahipleri, hediyelik eşya mağazaları, butik, poliklinik, yat ve tekne işletmecileri ile bu kuruluşlara mal ve hizmet sağlayarak turizmden kazanç elde eden tüm işletmeler faydalanabilmektedir.

 

milliyetkobi.com’da ne var?
-  Oyun markete girdi, kontör bağımlılığı bitti.
-  Balonla seyahat - Müjgan Çetin
-  İnternette dolandırıcılık - Levent Karadağ
-  Doğru yere bakıyor musunuz? - Kemal Sidar

 

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum:
Finans
 • BIST 100
 • 96792.00
 • -1.44
 • EURO
 • 6.54
 • 0.54
 • DOLAR
 • 5.80
 • 1.19
 • ALTIN
 • 237.96
 • 1.11