Dünyanın en çok ziyaret edilen müzeleri

Tatili deniz, kum ve güneş üçlüsünden çıkarıp işin içine kültür ve keşfi katmak son yıllarda turizmde artan trend. İyi ki de öyle. Gidilen kentin tarihini, kültürünü veyahut sahip olduğu sanatsal hazineleri topluca görmenin en güzel kuşkusuz müzelerdir. Tarihe ışık tutan objelerden paha biçilemez sanat eserlerine envai çeşit parçanın sergilendiği bu müzeler günümüzde milyonlarca turisti ağırlıyor. Zirvenin tepesinde de Paris'i Paris yapan yerlerden biri olan Louvre var.

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzeleri

Louvre Müzesi, Paris

Louvre Müzesi, Paris

Louvre Müzesi, geçtiğimiz yıl 10 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırladı. Bu tabii dünyada pek çok ülkenin nüfusundan daha büyük bir popülasyon anlamına da geliyor. Mona Lisa'dan Eugene Delacroix'nın Devrim tablosuna kadar pek çok paha bilçilemez eseri barındıran Louvre müzesi aynı zaman dünyanın ilk sürekli halka açık müzesi olma özelliği taşıyor. Fransa Kralı 1. François'nın saray olarak inşa ettirdiği bu yapı iki yüzyıldan uzun bir süredir müze olarak kapılarını açık tutuyor. Ah bir de keşke tüm ilgi Mona Lisa'ya yoğunlaşmasa! Zira bu müze baştan Leonardo da Vinci olmak üzere Delacroix, David, Veronese, Rembrandt, Vermeer gibi büyük ustaların eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Çin Saray Müzesi Yasak Şehir), Pekin

Çin Saray Müzesi Yasak Şehir), Pekin

Dünyanın en kalabalık ülkesi olunca müzelerinin ziyaretçi sayıları da milyonlarla ifade ediliyor. Çin'in başkenti Pekin'de bulunan Yasak Şehir, imparatorluğun merkezi olması nedeniyle çok özel bir kompleks hüviyeti taşıyor. Asırlarca sadece hanedan üyelerinin girebildiği bölümler bugün tüm turistlere açık durumda. Çin Saray Müzesi adını taşıyan kompleks, dünyanın en çok ziyeret edilen ikinci müzesi olma özelliği de taşıyor.

Metropolitan Museum, New York

Metropolitan Museum, New York

Son yıllarda defileler, film ve klip çekimleriyle de dikkat çeken Metropolitan Müzesi, New York'un en önemli sanat duraklarından biri. Bruegel, El Greco, Velazquez, Caravaggio ve Monet gibi ustaların eserlerinin sergilendiği müzede kimi eserlerin geçmişi New York'tan çok daha eskiye dayanıyor. Dolayısıyla siz siz olun bu önemli mekanı sadece Met Galaları ile değil içerisinde sahip olduğu eserleriyle bilin. Yolunuz bu başdöndürücü kente düşerse de mutlaka gidip  o sanat eserlerine yakından bakın.

Vatikan Müzesi, Vatikan

Vatikan Müzesi, Vatikan

Karşımızda dünyanın en küçük ama milyonlarca insan için de bir o kadar önemli ülkesi Vatikan. İtalya'nın başkenti Roma'da, Tiber nehri kıyısına yakın bir konumda yer alan Vatikan, dünya genelinde Katolik inancına sahip insanların merkezi olma özelliği taşıyor. Papa'nın yaşadığı yer olan Vatikan, yüzyıllarca Avrupa'ya yön veren kararların anıldığı yerdi. Hal böyle olunca da Vatikan'ın içinde kafanızı nereye çevirirseniz sizi büyük bir tarihi miras karşılıyor. Vatikan Müzesi ve içinde sergilenenler de buna örnek. 

Uzay ve Havacılık Müzesi, Washington

Uzay ve Havacılık Müzesi, Washington

İnsanı insan yapan şeylerden birisi de merak. Bu merak ki bizi uzaya taşıyan en büyük dürtü. Yukarıda bir yerlerde neler var? Bu sorunun cevabını insanlar asırlarca yeryüzüne ayak basarken aradı. Teorileri nedeniyle kimisi idam edildi kimisi son anda kurtuldu. Derken tarihteki en büyük kırılmalara tanıklık eden 20. yüzyıl, belki de gelecekte "Uzay Çağı" olarak anılan gelişmenin de gerçekleştiği bir ânı bize yaşattı. İnsanlığın uzay yolculuğunun başladığı bu çağa dair en özel dökümanlar, astronomiye dair bilgiler bu uzay yolculuğunun başlıca aktörlerinden ABD'nin başkenti bir müzede sergilenmekte. Öyle ki bu müze aynı zamanda dünyanın en çok ziyaret edilen müzeleri listesinde de üst sıralarad.

Orsay Müzesi, Paris

Orsay Müzesi, Paris

Söz müzelerden açılınca Paris'i terk etmek o kadar da kolay değil. Bu sefer karşımızda Orsay Müzesi var. 20. yüzyılın başına kadar bir tren garı olarak hizmet veren Seine nehri kıyısındaki Orsay, tam karşısında bulunan Louvre'da eserleri sergileyecek yer kalmayınca müzeye dönüştürülüp bugünkü halini aldı. Orsay, Van Gogh, Monet, Manet, Renoir, Degas, Cezanne, Utrillo gibi 19. yüzyılın sonlarına resims anatına damgasını vurmaya başlan empresyonistler başta olmak üzere Courbet gibi kışkırtıcı ustaların eserlerine ev sahipliği yapıyor. Sabırlı bir sanat severseniz Paris'te geçirdiğiniz günlerin birini Louvre ve Orsay'a ayırmak entelektüel görgünüz açısından kendinize yapacağınız en büyük iyiliklerden biri olacak.

British Museum, Londra

British Museum, Londra

Rotamızı ücretsiz ama bağış bekleyen müzeler kenti Londra'ya çevirelim. Charles Dickens'ın İki Şehrin Hikayesi'nde Paris ile birlikte anılan ve her daim bu kentle karşılaştırılacak olan Londra, dünyanın en büyük müzelerine ve sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor. British Museum da Londra'nın sahip olduğu bu tarihi hazinenin en önemli ev sahiplerinden biri. Antik döneme ilgiliniz varsa Mısır, Mezopotamya ve Helenistik döneme ait eserlerin en iyi şekilde sergilendiği British Museum sizi bekliyor. Baştan söylemekte fayda var; müze çok büyük, tıpkı Louvre'da olduğu gibi ayağınızda rahat bir ayakkabı olsun.

Tate Modern, Londra

Tate Modern, Londra

Thames nehrinin kuzeyinden bu kez de güney yakasına geçiyoruz. Karşınızda eski bir elektrik santrali olan ve yıllarca Londra'ya elektrik üreten şimdiyse dünyanın en önemli sanat koleksiyonlarından birinin ev sahibi konumundaki Tate Modern. Paris'teki Centre Pompidou ve New York'taki MoMA ile birlikte çağdaş sanatın en önemli eserlerine ev sahipliği yapan bu eski elektrik santrali, sahip olduğu eserlere yakışır bir yenileme çalışmasıyla günümüzde sanatseverlerin uğrak rotası haline geldi. Müzeinin hemen yanında bulunan Millenium Köprüsü ile yürüyerek nehrin karşı yakasına St. Paul Katedrali'ne ulaşabilirsiniz. 

National Gallery, Londra

National Gallery, Londra

Taksim, İstanbul için ne demekse Trafalgar da Londralılar için odur. Adını İngilizlerin 1805'te Napoleon'a karşı kazandıkları tarihi zaferden alan bu meydan aynı zamanda dünya resim sanatının en büyük ve en önemli koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan National Gallery'ye de ev sahipliği yapar. 1824'te açılan National Gallery, Canaletto, Rembrandt, Vermeer, Caravaggio, Da Vinci, Turner, Bruegel, Titian gibi çok önemli ressamların en ünlü eserlerine ev sahipliği yapıyor. Binlerce tablonun sergilendiği bu devasa yapı, resim tutkunları için büyük bir öneme sahip. Elbette Londra'daki diğer müzeler gibi buraya da giriş ücretsiz. Ancak teamüller ve gelenekler çerçevesinde bağış yapmanız beklenir.

Centre Pompidou, Paris

Centre Pompidou, Paris

Yeniden Paris'e dönme vakti. Bu sefer karşımızda Tate'in rakibi Centre Pompidou var. Kentin tarihi La Marais bölgesinde dar sokakları aşıp ulaşacağınız bu çağdaş yapı, ilginç görüntüsüyle dikkat çekiyor. Merdivenlerinin yapı dışında tasarlandığı müze, Liechtenstein, Picasso, Dali, Duchamps gibi çağın önemli ressamlarının eserlerine ev sahipliği yapmakta. Burada aynı zamanda sanat konusunda iddialı bir kütüphanenin ve film gösterimlerinin gerçekleştirildiği sinema salonunun da bulunduğu bir yer. Müze adını Fransa'nın eski cumhurbaşkanlarından Georges Pompidou'dan almakta.

Hermitage, St. Petersburg

Hermitage, St. Petersburg

Sanat koleksiyonu açısından Paris'teki Louvre Müzesi ile yarışabilen hatta kimi iddialara göre onu geçebilen tek yer Hermitage, Rusya Çarlığı'nın başkenti St. Petersburg'da imparatorluk sarayı olarak inşa edilen bu devasa yapı günümüzde dünyanın en büyük müze komplekslerinden biridir. Rafaello, Da Vinci, Rembrandt, David, Henri Matisse ve Titian gibi ressamların eserlerine ev sahipliği yapan müzeye muhtemelen bir gününüzü ayırmanız gerekecektir. Buna değer mi? Tartışmasız bir şekilde evet. Bu dev yapı geçtiğimiz yıl 5 milyon dolayında ziyaretçiye ev sahipliği yaptı.

Ayasofya, İstanbul

Ayasofya, İstanbul

Ayasofya ya da Kutsal Bilgelik, değil sadece İstanbul'un tüm insanlığın en önemli yapılarından biri. Roma İmparatoru Justinianus tarafından Nika ayaklanmasının bastırılması şerefine inşa ettirilen bu devasa yapı 1500 yıldır ayakta. İstanbul'un fethinden sonra camiye çevrilen, Mimar Sinan tarafından güçlendirilen Ayasofya günümüzde Türkiye'nin en çok ziyaret edilen müzesi olma özelliği taşıyor. İçinde Roma, Osmanlı ve hatta Vikinglere ait izler bulunan bu önemli yapıyı 2018'de 3 milyonu aşkın turist ziyaret etti.

Bu makaleye ifade bırak