14.12.2016 22:43 | Son Güncelleme:
AA

Dünyanın en eski su kaynağı bulundu

Kanadalı bilim adamları, bakır, çelik ve gümüş çıkarılan  bir madenin 3 kilometre derinliğinde, en az 2 milyar yıldır bekleyen su kaynağı  buldu.

Toronto Üniversitesinin yaptığı, ABD'nin San Francisco eyaletinde  düzenlenen Amerikan Jeofizik Birliği sonbahar toplantısında tebliğ edilen  çalışmaya göre, Kanada'daki bir madende 2013'te bulunan ve dünyanın en eski su  kaynağı olarak bilinen 2,4 kilometre derinlikteki 1,5 milyar yıllık su  kaynağından 500 bin yıl daha eski bir başka su kaynağı yine aynı madende  keşfedildi.

Araştırma ekibinin lideri Prof. Dr. Barbara Sherwood Lollar, dünyanın  en eski su kaynağının bulunduğu madende yaptıkları çalışma sonuçlarının,  kendilerini daha derinlerde araştırma yapmaya sevk ettiğini belirtti.

Lollar, buldukları suda bir zamanlar yaşamış olan tek hücreli  canlılardan kalma kimyasal izlerine rastladıklarını kaydederek, "Sudaki sülfata  bakarak, geçmiş zamanlara ait hayat varlığının izlerini görmek mümkün. Sıvının  içinde bir takım mikroorganizmalar tarafından üretilmiş olması muhtemel işaretler  görüyoruz, ki bu işaretler tek bir gecede oluşmuş olamaz." ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Lollar ayrıca, sıvının içindeki organizma izlerinin  kendilerine bir "jeolojik zaman cetveli" sunabileceğini de belirtti.

Bu arada, söz konusu su kaynağı gibi yeryüzü kaynaklarında yapılan  çalışmaların, güneş sisteminde başka nerelerde yaşam alanı kurulabileceğine dair  ipuçları verebileceği de kaydedildi.
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0