Dünyanın en garip iş kazaları!

Dünyanın her hangi bir yerinde yaşanmış en ilginç iş kazalarını sizler için bir araya getirdik...

İneği boğulmaktan kurtarmak

İneği boğulmaktan kurtarmak
Bir çiftçinin ineği bağlı olduğu zincir boynuna dolanınca boğulma tehlikesi geçirir. Çiftçinin kardeşi ineği boğulmaktan kurtarır. Ancak o sırada başka bir inek tarafından tekmelenir ve bacağı kırılır. Sosyal mahkeme olayın iş kazası olduğuna hükmeder. Çünkü kazalarda yardım eden kişiler sigorta kapsamında.

Hukuk karmaşı

Hukuk karmaşı
Bir üst mahkeme olan Federal Toplum Mahkemesi bu konuda farklı bir karar aldı. Yargıçlar besinlerin bulunduğu bölüme giden yolun sigortalı olduğunda hemfikir. Ancak yemek ve içmek, iş yeri kuralları çerçevesinde yapılmalı. Evdeki bürosundan çalışan birisi ise ne zaman su içeceğine kendi karar verebilir. Yani; iş yerinde su almaya giden biri düşer ise iş kazası değil. Kaynak : DW

İş seyahatinde cinsel ilişki

İş seyahatinde cinsel ilişki
Bir Avusturalya mahkemesi bir sene boyunca iş seyahatinde cinsel ilişkide olan bir kadının davası ile ilgilendi. İlişki sırasında duvardan bir lamba çekip düşünce davacı kadını yaralamış. Bu olay ve sonrasında yaşadığı posttravmatik stresten dolayı manevi tazminat talep etti. Cinsel ilişki işverenin beklentileri arasında olmadığı için olay iş kazası sayılmıyor.

Kapıcıyla kavga

Kapıcıyla kavga
Bir davacı şirketin görevlendirmesi üzerine İbiza'ya gider ve orada bir tatil klübünün sahilinde müşterisi ile buluşur. Tekrardan içeri girmek istediğinde kapı görevlisiyle tartışmaya başlar ve görevli ona vurur. Sonuç: davacı başından yararlanır. İş gezisi sigorta kapsamında. Ancak geceleri ve alkollüyken başa gelenler iş kazası sayılmıyor.

Oyuncaktan korkup kaçmak

Oyuncaktan korkup kaçmak
Bir iş eğitiminde ara verildiği sırada katılımcının su fışkırtan küçük oyuncaklarla yaptığı şaka da kazaya girmiyor. Suyla ıslatıldığı için aniden tepki verip, pencereden düşüp yaralanıyor. Hessen Sosyal Mahkemesi katılımcının atlamasının işle ilgili bir hareket olmadığı için olayın kaza olmadığına karar verdi.

Su içerken başınıza gelen kaza

Su içerken başınıza gelen kaza
Bir kadın su alırken merdivenlerden düştü. Çalışan kadın Mainz Sosyal Mahkemesi'nde bir sonuç alamadı. Eyalet Sosyal Mahkemesi ise beslenmenin sigortayı kapsamadığını ancak suyu almaya giderken geçilen yerlerin sigortalı olduğunu belirtti. Merdivenler iş yerine ait olduğundan, olayın iş kazası olduğuna hükmedildi.

Uyuya kalıp sandalyeden düşmek

Uyuya kalıp sandalyeden düşmek
Gastronomide çalışan bir kadın barın arkasında uyuya kalıyor ve sandalyeden düşüyor. Bu kaza mı değil mi? Sosyal Mahkeme; kadının uykusuzluğunun sebebinin 'aşırı çalışma' olmadığı ve bu yüzden kaza sigortası kapsamına girmediğine karar verdi.

Fotokopi çekerken dişini kırmak

Fotokopi çekerken dişini kırmak
Hazır fotokopi çekiyorken bir alkolsüz bira içeyim dediniz. Bira birden köpürdü ve onu içinize çekmeye çalışırken dişiniz kırıldı. Bu bir iş kazası mıdır? Dresden Sosyal Mahkemesi 'Hayır' diyor. Beslenme sigorta kapsamında değil ve fotokopi çekmek de pek öyle iştah kabartan, susatan bir iş değil.

Dondurma yemek iş kazası mıdır?

Dondurma yemek iş kazası mıdır?
İş randevusundan dönen bir adam metroda istasyonunda dondurma yerken birazı boğazına kaçtı. Yemek borusuna kaçan dondurma ani acı meydana getirdi. Hastanede kalp krizi teşhisi konuldu. Bu da iş kazası değil. Çünkü sosyal mahkemeye göre dondurma keyif için yenilen bir besin. Çalışana işini yapmada güç veren bir gıda değil.
Bu makaleye ifade bırak