Dünyanın en güzel 10 modern kütüphanesi

Her sene 25-30 Mart tarihleri arasında bir avuç insan tarafından kutlanan Kütüphane Haftası, izin verin bu sene sizin de kapınızı çalsın. İster küratörle sergi turuna çıkın, ister atölyelere katılıp kütüphane mimarisine yönelik panelleri dinleyin. Hiç olmadı, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü yayınlarında bu haftaya özel uygulanan yüzde 15 indirim imkanından yararlanın. Pera Müzesi de bu tatlı haftaya, kütüphanecilere yönelik ücretsiz giriş ve yayınlarda geçerli indirim imkanıyla destek veriyor... Peki biz ne yapıyoruz? Bu güzel haftanın şerefine, dünyanın en şık kütüphanelerine Molatik oluyoruz! ABD’de yayımlanan kültür ve teknoloji dergisi Wired’ın, dünya üzerindeki en güzel 10 kütüphaneyi derlediği çalışmada bir de İstanbul sürprizi var...  
 

Dünyanın en güzel 10 modern kütüphanesi

1 - Danimarka, Dokk1

1 - Danimarka, Dokk1

İlk sırada Danimarka'nın Dokk1 kütüphanesi var. 2016 yılında dünyanın en iyi halk kütüphanesi ödülünü alan Dokk1, 30 bin metrekarelik alanıyla tüm İskandinav ülkelerindeki en büyük kütüphane. En ilginç özelliği ise, binanın ortasında yer alan bir çan. Şehirdeki hastaneye bağlı olan bu çan her doğum olduğunda bir defa çalıyor. Aarhus nehri kenarında kurulan binanın dış mimarisi poligonal şekillerden oluşuyor. İçerisi ise son derece aydınlık ve ferah. Şehrin limanına bakan manzarası ile ziyaretçilerin beğenisini topluyor.
 

2 - ABD, Lawrence Halk Kütüphanesi

2 - ABD, Lawrence Halk Kütüphanesi

ABD'nin Vermont eyaletindeki Lawrence Halk Kütüphanesi son derece modern bir dizayna sahip. Orijinal olarak 1972'de inşa edilen binanın iskeleti üzerine kurulan bu yeni bina, mimar Gould Evans tarafından tasarlandı ve restore edildi. Muhteşem bir doğal aydınlatmaya sahip olan bu kütüphanenin pek çok noktasında yerden tavana camlar kullanıldı.
 

3 - Çin, Yangzhou Zhongshuge Kütüphanesi

3 - Çin, Yangzhou Zhongshuge Kütüphanesi

Zhen Yuan şehrinde yer alan bu kütüphanenin içerisinde yürümek kitaplardan oluşan bir nehirde ilerlemeye benziyor. Kıvrımlı şekilde oluşturulan raflarda kitaplar tavana doğru bükülerek koyu renkte aynalardan oluşan yer döşemesi üzerinde yansıma yapıyor. Aynı zamanda bir nehir kenarında kurulu olan kütüphane iç mimarisiyle de su ve sudaki yansımalar hissini veriyor.
 

4 - Türkiye, Beyazıt Kütüphanesi

4 - Türkiye, Beyazıt Kütüphanesi

Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nin bulunduğu yapı aslında, II. Beyazıt Külliyesi’nin Kervansaray bölümüydü. 1884’te 'Kütüphane-i Umum-i Osmani' adıyla kurulan Beyazıt Devlet Kütüphanesi, Türkiye’nin Devlet tarafından kurulan ilk kütüphanesi unvanına sahip.

Yaklaşık yarısı kitap olmak üzere toplam 1 milyona yakın dokümanı barındırıyor. Kitapların 11 bin 120 adedini ise, aralarında çok önemli eserlerin de bulunduğu ‘el yazması eserler’ oluşturuyor. 
 

5 - Norveç, Vennesla Kütüphanesi

5 - Norveç, Vennesla Kütüphanesi

Norveç'in Vennesla şehrinde bulunan bu kütüphane adeta bir uzay gemisini andırıyor. Gövdesini oluşturan 27 taşıyıcı kemer kütüphanenin orijinal iskeletini oluşturuyor ve her bir kemerde aydınlatmalar bulunuyor.
 

6 - Norveç, Bodo Kütüphanesi

6 - Norveç, Bodo Kütüphanesi

Pek çok modern kütüphaneye ev sahipliği yapan Norveç'in bir başka görkemli yapısı da aynı zamanda bir kültür merkezi olan Bodø Halk Kütüphanesi. Üç oditoryum ve konser salonu barındıran komplekste, 6 bin 317 metrekarelik kapalı alanı bulunuyor. Yerden tavana camlarla kaplı olan kütüphane şehrin limanlarına bakıyor.
 

7 - ABD, Chicago Halk Kütüphanesi

7 - ABD, Chicago Halk Kütüphanesi

ABD'nin Chicago şehrinde yeni inşa edilen bu kütüphanede hiçbir sivri köşe yok. Çakıl taşı şeklinde tasarlanan bina, her birinde güneşlikler olan camla kaplı. Bu şekilde serin ve aydınlık tutulan kütüphane, sivri uçlu veya köşeli herhangi bir şey bulundurmadığı için çocuklar için de son derece güvenli. İki katlı Chicago Kütüphanesi feng-shui prensipleri ile tasarlanmış.
 

8 - İngiltere, Birmingham Kütüphanesi

8 - İngiltere, Birmingham Kütüphanesi

Dışarıdan bakıldığında metal örgülerle sarılmış fütüristik bir alışveriş mağazasını andıran yapı iç mimarisi ile ziyaretçileri büyülüyor. 30 bin metrekarelik kapalı alana sahip olan kütüphane son derece modern ve temiz hatlara sahip. 400 binin üzerinde eser barındırıyor ve İngiltere'nin yeni inşa edilen en gözde kütüphanelerinin başında geliyor.
 

9 - Kanada, Halifax Merkez Kütüphanesi

9 - Kanada, Halifax Merkez Kütüphanesi

Ülke çapında 13 kütüphane zincirinin ilki ve en büyüğü olan Halifax Merkez Kütüphanesi 14 bin 500 metrekarelik kapalı alana sahip. Neredeyse tamamen camla kaplı olan bina Halifax şehir merkezinde yer alıyor ve mimarisi ile üst üste konmuş dev cam tuğlalar görüntüsü veriyor. Binanın tepesinde açık havada kitap okumak isteyenler için de bir kat var. İç bölümü ise zaman zaman konserlerin izlendiği bir alana dönüşüyor.

10 - Meksika, Conarte Kütüphanesi

10 - Meksika, Conarte Kütüphanesi

Meksikalı Anagrama mimarlık atölyesi tarafından dizayn edilen bu kütüphane en ilginç konseptlerden birine sahip. Baş aşağı hissi uyandıran kitap rafları ve oturma tasarımları ziyaretçilerin zaman kavramını unutup rahatlayarak okumaya teşvik ediyor.

Denizköpüğü mavisi rengindeki duvarlardan yansıtılan ışıklandırma ile okuma alanları sıcak ve konforlu bir alan hissi yaratıyor.

Conarte Kütüphanesi'nde de çocuklar özel olarak düşünülmüş ve onlar için oyun alanlarını andıran ayrı bir alan tasarlanmış. Çarpıcı sarı ve kırmızı renklerle çocukların ilgisi kitaplara yönlendirilirken sanki bir kütüphane değil de, oyun oynamaya devam edilen bir yer hissi verilmiş.

Kütüphane Haftası'nda ne yapabiliriz?

Kütüphane Haftası'nda ne yapabiliriz?

55'inci Kütüphane Haftası’nda az da olsa bazı etkinlikler gerçekleşiyor. Bunlardan birkaçı belki ilginizi çekebilir:

1- TASARIM ATÖLYESİ: Haftanın ilk etkinliği, yetişkinlere yönelik 'kitap tutacağı tasarımı atölyesi'. Katılımcılar İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün rehber eşliğinde gezdikten sonra, ytong ve tahta parçaları gibi malzemeler kullanarak, kitap tutacakları tasarlıyor. Atölye, 26 Mart Salı günü saat 16:00’da yapılacak.


 

2- SERGİ TURU: Program kapsamında, 'Aralıktan Bakmak: Meşrutiyet Caddesi’nden Bir Kesit' başlıklı sergiye yönelik bir tur da var. Küratörler Dilara Tekin Gezginti ve Eda Özgener ile 27 Mart Çarşamba günü saat 18:30’da buluşup sergi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. 

3- PANEL: Mimar Mehmet Kütükçüoğlu ve mimarlık tarihçisi Yavuz Sezer, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Yöneticisi Gülru Tanman moderatörlüğünde bir panel düzenliyor. Panel kapsamında Mehmet Kütükçüoğlu, 'Kütüphaneler ve Kültür Mekânları' başlıklı bir konuşma yaparcak. Yavuz Sezer de '19. Yüzyıl İstanbul’unda Kütüphane Meselesi' başlığını ele alacak. Etkinlik, 28 Mart Perşembe günü saat 18:30’da. 

Bu makaleye ifade bırak