Dünyanın en holigan taraftar grupları

Holigan kelime anlamı bakımından işlevini tam olarak karşılamamakla birlikte, İngiliz bir taraftarın (Patrik Hooligan) 1898 de bir polisi vurmasının ardından basın tarafından kural tanımaz, aşırıya kaçan, negatif yönleri pozitif yönlerine ağır basan ve takımı için her şeyi yapabilecek taraftarlara yakıştırılan bir sıfat. Euro 2016 dolayısıyla İngiltere-Rusya maçı öncesi çıkan olaylar holiganizm kavramını yeniden gündeme getirdi. Peki dünyanın en ateşli ve holigan taraftar grupları genelde hangi ülkelerden çıkıyor? İşte tribü

Holigan kelime anlamı bakımından işlevini tam olarak karşılamamakla birlikte, İngiliz bir taraftarın (Patrik Hooligan) 1898 de bir polisi vurmasının ardından basın tarafından kural tanımaz, aşırıya kaçan, negatif yönleri pozitif yönlerine ağır basan ve takımı için her şeyi yapabilecek taraftarlara yakıştırılan bir sıfat.

Euro 2016 dolayısıyla İngiltere-Rusya maçı öncesi çıkan olaylar holiganizm kavramını yeniden gündeme getirdi. Peki dünyanın en ateşli ve holigan taraftar grupları genelde hangi ülkelerden çıkıyor? İşte tribünleri ve sokakları ateşe veren o gruplar..

River Plate(Arjantin)
Los Borrachos del Tablón(Tribün Sarhoşları)
 

<div>
River Plate(Arjantin)</div>
<div>
Los Borrachos del Tabl&oacute;n(Trib&uuml;n Sarhoşları)</div>
<div>
&nbsp;</div>
Arjantin futbol liginin iki büyük taraftar grubundan biridir.En büyük rakipleri Boca taraftarlarıdır.
 

Boca Juniors(Arjantin)
La Doce(12.Adam)

<div>
Boca Juniors(Arjantin)</div>
<div>
<div>
La Doce(12.Adam)</div>
</div>
Kuruluşları ve tribünde grup haline gelişleri 1925 yılına dayanıyor. O yıllarda taraftarlar futbolcular ve yöneticilerle beraber seyahat etmeye başlayınca 12. futbolcu olarak anılmaya başlamışlar ve bugüne kadar gelmişler.
 

Liverpool(İngiltere)
The Kop
 

<div>
Liverpool(İngiltere)</div>
<div>
The Kop</div>
<div>
&nbsp;</div>
Dünyanın en popüler taraftarlarından biri olan Liverpool'un ateşli taraftar grubu "The Kop" lakaplarını bulundukları tribünden alırlar.Anfield'de genellikle liman işçilerinden oluşan en fanatik Liverpool taraftarlarının bulundugu tribün kameralarin bulundugu tribunun sag tarafinda olan kale arkasi tribündür. Liman işçilerinin asi yüzü olarak biliniyorlar.
 

Livorno(İtalya)
Brigate Autonome Livornesi

<div>
Livorno(İtalya)</div>
<div>
Brigate Autonome Livornesi</div>
Livorno takımının sol görüşlü taraftar grubudur.Endüstriyel futbola karşı duruşları ile ilgi çekiyorlar.

Hajduk Split(Hırvatistan)
Torcida Split

<div>
Hajduk Split(Hırvatistan)</div>
<div>
Torcida Split</div>
1950 yılında bir Kızılyıldız derbisi öncesi kurulmuş olan Hajduk Split taraftar grubu. Müthiş grafiti örnekleri ile de biliniyorlar.

Atletico Madrid(İspanya)
Frente Atletico
 

<div>
Atletico Madrid(İspanya)</div>
<div>
Frente Atletico</div>
<div>
&nbsp;</div>
İspanya'nın en iyi taraftar grubu olan "Frente Atletico" Atletico Madrid tribünlerinin maestrosu. Vicente Calderon'un 90 dakika boyunca susmayan taraftar grubu.
 

AEK(Yunanistan)
Original 21

<div>
AEK(Yunanistan)</div>
<div>
Original 21</div>
Yunanistan liginin en holigan taraftar grubudur.İsimlerini bulundukları tribünden almışlardır.Irkçılığa ve faşizme karşı duruşlarıyla biliniyorlar..

Partizan(Sırbistan)
Grobari(Mezarkazıcılar)

<div>
Partizan(Sırbistan)</div>
<div>
Grobari(Mezarkazıcılar)</div>
Sırbistan'ın en ateşli taraftarıdır. Genelde Sırp milliyetçilerinin oluşturdugu taraftar grubu.  Grubun anlamı 'Mezarcılar'

Beşiktaş(Türkiye)
Çarşı

<div>
Beşiktaş(T&uuml;rkiye)</div>
<div>
&Ccedil;arşı</div>
Türkiye'nin en organize ve toplumsal meselelere olan duruşlarıyla diğer taraftar gruplarından ayrışan tribün şovları ve özgün marşlarıyla bir çok kesimin sempatisini kazanan taraftar grubudur.

Kaynak: line.do
Bu makaleye ifade bırak