Dünyanın en tehlikeli mesleği: Taksi şoförlüğü!

Taksiler hayat kurtarıyor mu? Kurtarıyor. Zaman kazandırıyor mu? Kazandırıyor. Metroya, otobüse, metrobüse göre daha tuzlu olsa da hayatımızın olmazsa olmazlarından... Peki size taksiciliğin dünyanın en tehlikeli, en vahşice ölümlere 'açık' olan mesleği olduğunu söylesek ne dersiniz?

Dünyanın en tehlikeli mesleği: Taksi şoförlüğü!

Yaptıkları iş küçümseniyor

Yaptıkları iş küçümseniyor

Taksiciliğin kolay bir meslek olduğunu iddia edemeyiz. Kimsenin de taksi şoförlüğü hakkında böyle bir şey iddia ettiği yok, en azından olmamalı. Evet, her meslek oldukça zor. Ama söz konusu taksi şoförlüğü olduğunda taksicilerin işi -belki de yaptıkları iş küçümsendiği için daha da fazla- zor. Hem de çok zor.

"Bütün gün oturuyorlar"

"Bütün gün oturuyorlar"

Birçokları, taksi şoförlerine "Bütün gün oturuyorlar, kapalı bir araç içinde, dışardaki hiçbir olağanüstü durumdan etkilenmiyorlar" gözüyle bakıyor. Bu kadar eksik bir değerlendirme olabilir mi?

Yolcuları çoğunlukla tanımıyorlar

Yolcuları çoğunlukla tanımıyorlar

Taksiciler -çoğunlukla- daha önce hiç tanımadıkları yolcularla aynı araç içinde oturuyorlar yolculuk süresince. Ve bu esnada işlerine, güçlerine odaklanıyorlar.

İşte risk budur!

İşte risk budur!

Ama yolcu, kocaman bir risk. Kontrol dışında. 'Uslu', 'kendi halinde' bir yolcuya da denk gelebilir taksi şoförü, ya da sinir sisteminizi çökertecek kadar rahatsız edici davranışlarda bulunabilir.

Konuşkan olmalarını da anlamak lazım

Konuşkan olmalarını da anlamak lazım

Taksi şoförleri için ne denir? "Yolcunu alırsın, A noktasından B noktasına gaz ve fren arasında gidip gelirsin." Taksicilerin çok konuşkan olmasını ya da fevri olmalarını da keza anlayışla karşılamak gerekiyor.

Gerekli empatiyi kurmak gerek

Gerekli empatiyi kurmak gerek

O zaman sizlere ABD'de yapılan bir araştırmadan bahsetmemiz lazım tam da şu noktada. Belki gerçekten bu kez gerekli empatiyi kurabiliriz taksi şoförleriyle. Araştırma her ne kadar ABD'de yapılsa da yine de tüm dünyada geçerli bir durum söz konusu.

İlk sırada taksi şoforlüğü var

İlk sırada taksi şoforlüğü var

ABD'nin Sağlık ve İnsan Hizmetleri Dairesi'nin kamu sağlığı ve güvenliğinin sağlanması konusunda çalışan birimi olan CDC tarafından yapılan araştırmada dünyanın en vahşice ölümlere 'açık' olan mesleği olarak taksicilik, taksi şoförlüğü belirlendi.

Para, gece-gündüz ve insanlar

Para, gece-gündüz ve insanlar

CDC, ya da uzun açılımıyla ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri araştırmasında taksicilerin insanlarla iç içe, gece-gündüz karışık ve doğrudan nakit para üzerinde çalışmaları nedeniyle en riskli meslek gruplarının başında yer aldığı kabul edildi.

Yüzde 50'si kavgadan

Yüzde 50'si kavgadan

Raporda, ABD'de 2014'teki taksi şoförü ölümlerinin yüzde 50'sinin kaza sonucu, geriye kalan yüzde 50'sinin ise taksideki bir kavga sonucunda yaşandığına da dikkat çekildi.

Hafife alındığı için işleri daha zor!

Hafife alındığı için işleri daha zor!

Taksi şoförlerinin dışında diğer riskli meslek grupları arasında kamyon şoförleri, çatı ustaları, balıkçılar, çöp toplayıcıları da yer alıyor. Bence sırf bu araştırma bile taksi şoförleriyle gerekli empatiyi kurmak için yeterli bir gerekçe. Her iş zor ama onların işi çoğu kez hafife alındığı için çok, çok daha zor!

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak