Dünyanın en uzun insanı Robert Wadlow'un hayatı

Tüm zamanların en uzun insanı unvanına sahip ABD'li Robert Wadlow'un ilginç ve zaman zaman bir o kadar zorlu yaşamına göz atalım.

Dünyanın en uzun insanı Robert Wadlow'un hayatı

Yürümeye başladığında boyu 90 cm'di!

Yürümeye başladığında boyu 90 cm'di!

Öldüğünde 2.72 cm ve 220 kg olan Robert Wadlow, anormal boy uzunluğu ile tüm zamanların en uzun insanı olarak kabul ediliyor. 

Robert Wadlow'un boyu yürümeye başladığı ilk dönemde bile 90 cm'di. 9 yaşındayken babasını taşıyabilecek kadar güçlenen ve boyu uzayan Robert Wadlow'un elleri ortalama bir ayak boyundaydı ve bir elinden diğer eline kadar olan mesafe 2.87'ydi.

22 Şubat 1918'de 3 kilo 790 gram olarak dünyaya gelen Robert Wadlow, doğumunun hemen ardından inanılmaz boyutlarda büyümeye başladı. Daha 6 aylıkken 13 kg'ye erişti. 

Ayakları da devasa boyutlardaydı

Ayakları da devasa boyutlardaydı

5 yaşında anaokuluna başlayan Robert Wadlow, 1.87 cm boyu ve 90'a ulaşan kilosu sebebiyle 17 yaşındaki bir bireye tam oturacak kıyafetleri giymeye başladı. Robert Wadlow'un bedeni, yaşa oranla vücut ölçü ortalaması kıstasının hiçbirine uymuyordu.

Robert Wadlow 10 yaşına geldiğinde 95 kg'ydi ve boyu 1.80 cm'den daha uzundu. 53 numara ayakkabı giyiyordu.

Ayakları bir süre sonra daha irileşen Robert Wadlow her bir çift için 100 dolar ödemek zorundaydı.

Boyunun anormal uzamasının sebebi, hiperaktif hipofiz bezi

Boyunun anormal uzamasının sebebi, hiperaktif hipofiz bezi

Robert Wadlow 12 yaşındayken boyunun bu denli uzamasının altında yatan sebebi öğrendi. Hiperaktif hipofiz bezi sebebiyle Robert Wadlow'un boyu standartların çok üzerinde uzuyordu. 

13 yaşında izci olan Robert Wadlow'un üniforması, uyku çantası ve çadırı vücut ölçülerine göre tekrar gözden geçirildi ve modifiye edildi. Robert Wadlow yaşıtlarına oranla 5 kat daha fazla kalori tüketiyordu.

Ailesinde uzun boylu başka biri yok

Ailesinde uzun boylu başka biri yok

Robert Wadlow beş kardeşin en büyüğüydü. Boyu son derece uzun olsa da, aile bireylerinin ortalamaları ülke standartlarındaydı.

Robert Wadlow için özel dikilen kıyafetler 3 kat daha fazla kumaş gerektiriyordu. 

Yadırgayan bakışları hoşgörüyle karşıladı

Yadırgayan bakışları hoşgörüyle karşıladı

19 yaşındayken Robert Wadlow'un boyu 2.61 cm'e ulaştı ve böylece resmi olarak dünyanın en uzun insanı unvanını aldı.

Kibar Dev lakabı takılan Robert Wadlow, ulusal medya mecralarında da yer almaya başladı ve uzun boyu bir anlamda para kaynağına dönüştü. Bir radyo röportajı sırasında insanların kendisine bakmasından rahatsız olup olmadığı sorulan Robert Wadlow, 'Hayır, hoşgörüyle karşılıyorum' yanıtını verdi.

22 yaşında yaşamını yitirdi

22 yaşında yaşamını yitirdi

Ayağındaki enfeksiyon sebebiyle 15 Temmuz 1940'ta uyku sırasında yaşamını yitirdi. 22 yaşında hayat gözlerini yuman Robert Wadlow öldüğünde 2.72 cm ve 220 kg'ydi.

Robert Wadlow'un 453 kg'lik tabutunu 18 kişi sırtladı. Cenazesi memleketinde, Illinois eyaletine bağlı Alton kentinde defnedildi.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak