Dünya
16.10.2010 - 10:17 | Son Güncelleme: 16.10.2010-13:41

Dünyanın en uzun tüneli açıldı

Dünyanın en uzun tünelinde son kaya bloğu da yıkıldı, Avrupa'da tren yolu ulaşımında 63 yıllık bir rüya gerçek oldu.

Sitene Ekle

İsviçre’de yapılan dünyanın en uzun tünelinde kazı çalışması tamamlandı.

Alpler’deki Gotthard dağ silsilesinde bulunan 2500 metrelik Piz Vatgira zirvesinin altındaki 57 kilometrelik tünelde son kaya parçası da kırılarak tünelin iki ucu birleştirildi. İsviçre, 53 metrelik dünyanın en uzun tünelindeki rekoru Japonya’nın elinden alırken, açılışa katılan madenciler, üst düzey konuklar ve gazeteciler sevinç gösterisinde bulundular. Madencilerin elinde Türk bayrağı da olması dikkat çekti. İtalya, İsviçre, Avusturya ve Almanya’yı birleştirecek tünelin 2017’de ulaşıma açılması planlanıyor.

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

O tünel, tam 57 kilometre.

İsviçre Alplerinin içinden geçiyor. Yani İsviçre, 63 yıllık rüyayı gerçekleştirmek için dağları deldi.

Şimdi o dağların içinden hızlı tren geçecek. İsviçre Alplerinde TIR'larla yapılan yük taşımacılığı da, yolcular gibi, demir yoluna inecek.

İsviçre'ye 10 milyar dolara malolan Gotthard tünel projesinde Alpler 20 yıldır deliniyor.

20 yıldır her gün 2500 işçi gece gündüz demeden çalışıyor. Sonunda o çalışmalar nihayete erdi, tünelin tamamlandığı o an da bir törenle kutlandı. Yapımı tamamlanan tünel 2017 yılında trafiğe açılacak.

İsviçre Alplerinin altındaki 57 kilometrelik karanlık yolculuk, hızlı tren yolcularına hem zaman kazandıracak. Hem de özel servisleriyle yolculara keyifli vakit geçirecek.

 


Etiketler:
Bilgi YarışmasıRus halkının üçgen şekilli, 3 teli bulunan ulusal çalgısı hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Hangi spor kulübü İzmir'de değildir?
©Copyright 2010 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.