Milliyet Tatil

14.09.2017 - 16:18 | Son Güncelleme: 14.09.2017-16:52

Dünyanın en yükseği Angel Şelalesi

Angel Şelalesi doğal güzelliğinin yanı sıra dünyanın en yükseği olma özelliğini de taşıyor. Peki Angel Şelalesi nerede? Angel Şelalesi'ne nasıl gidilir? Ayrıntılar haberde.

Sitene Ekle

Angel Şelalesi dünyanın en uzun şelalesi konumunda. Ziyaretçileri büyüleyen yüksekliği ve güzelliğiyle ilgi odağı olan Angel Şelalesi'ni görmek için çok sayıda turist bölgeye geliyor. Peki Angel Şelalesi nerede? Angel Şelalesi'ne nasıl gidiyor? Angel Şelalesi'nin yüksekliği ne kadar? Ayrıntılar aşağıda...

Angel Şelalesi nerede?
Angel Şelalesi, Latin Amerika ülkelerinden Venezuela sınırları içinde yer alıyor. Venezuela'nın doğusunda bulunan Canaima Milli Parkı içinde yer alan Angel Şelalesi ya da diğer adıyla Salto Angel, UNESCO Dünya Mirası listesinde.

Angel Şelalesi'ne nasıl gidilir?
Angel Şelalesi, Venezuela'nın doğusundaki Canaima Milli Parkı'nda yer alıyor. Angel Şelalesi'ni görmek için ilk önce Canaima Milli Parkı'na ulaşmanız gerekiyor. Bunun en kolay yolu da Caracas'tan Canaima Havaalanı'na bir uçuş gerçekleştirmek.

Angel Şelalesi'nin yükseliği ne kadar?
Angel Şelalesi'nin toplam yüksekliği 979 metre. Ortalama yükseliğiyse 807 metre. Bu veriler Angel Şelalesi'ni dünyanın en yükseği kılıyor.

Angel Şelalesi'nin tarhiçesi nedir?
16. yüzyıldan itibaren bölgeye gelmeye başlayan İspanyolların uzun süre fark edemediği Angel Şelalesi 1912'de Venezuelalı Ernesto Sanchez la Cruz tarafından keşfedildi. Ancak kâşif, Angel Şelalesi'nden kimseye bahsetmedi. 9 Ekim 1937 tarihine gelindiğinde bölgede bir keşif uçuşu gerçekleştiren ABD'li pilot Jimmie Angel, eşi ve arkadaşlarıyla birlikte arıza sonucu bölgeye düşer. 11 gün boyunca yaşam mücadelesi veren ekip bu balta girmemiş ormandan kurtulmayı başarır. 

İlk ulaştıkları bölgede yer alan yerlilere durumu anlatan ekibe başlarda bölge sakinleri inanmaz. Ancak daha sonra hep birlikte Angel Şelalesi'ne gittiklerinde gördükleri manzarayla büyülenirler.

Angel Şelalesi'nde ne yapılır?
Angel Şelalesi günümüzde Canaima Milli Parkı sınırları içinde yer almakta. Çok büyük bir alanı kaplayan bu milli park da herhangi bir konaklama imkanı bulunmamakta. Dolayısıyla bölgeye yapılan geziler genellikle günübirlik olmakta.


©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX