Gündem
01.01.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 01.01.2013-2:30

Dünyanın yeni yıl umudu

Yeni yıl coşkusu tüm dünyada farklı etkinliklerle yaşandı. Yeni yıla yine ilk olarak Güney Pasifik Okyanusu’ndaki ülkeler ‘merhaba’ dedi. Her ülkede farklı olarak kutlanan geleneksel etkinliklerde renkli anlar yaşandı

Sitene Ekle

DIŞ HABERLER

 

KİRİBATİ VE SAMOA: Büyük Okyanus’un orta kesimlerinde bulunan ada ülkeleri Kiribati ve Samoa, yeni yıla adım atan ilk ülkeler oldu.

YENİ ZELANDA: Yeni yılı karşılayan ikinci ülke olan Yeni Zelanda’nın en çok nüfusa sahip şehri olan Oakland’daki yılbaşı kutlamalarında pahalı havai fişek gösterileri düzenlendi.

AVUSTRALYA: Sydney’de tarihi opera binasının üzerindeki havai fişeklerle başlayan gösteriler Harbour Köprüsü’nde düzenlenen gösterilerle devam etti. Yaza hazırlık aşamasındaki ülkede pek çok kişi havanın da müsait olmasıyla yeni yılı okyanusta karşıladı.

JAPONYA: Şanslı bir yıl geçirmek isteyen pek çok Japon ise yeni yılı kahkahalarla karşıladı. Japonlar yeni yılı kahkahalarla karşıladıklarında tüm yılın iyi geçeceğine inanıyor. Yeni yıla günahlarından temizlenerek girmek isteyen pek çok Japon ise Şinto tapınaklarında ibadet ederek yeni yıla girdi.ÇİN: Yeni yılı başkent Pekin’de karşılayan Çinliler çeşitli havai fişek gösterileri yaptı. Şehirdeki kutsal tapınakta geleneksel olarak çalınan ‘gong’ sesiyle başlayan kutlamalarda pek çok Çinli yeni yıla şanslı girmek için sevdiklerine çiçek hediye etti.

RUSYA: Kutlamalar, her yıl olduğu gibi bu yıl da başkent Moskova’daki Kızıl Meydan’da düzenlendi. Yanlarında getirdikleri şampanya ve votkayla beraber yeni yıla adım atan Ruslar, soğuk havaya rağmen yeni yıl coşkusu yaşamaktan vazgeçmedi.

DOĞU AVRUPA: Aralarında Romanya, Bulgaristan ve Ukrayna’nın da olduğu Doğu Avrupa ülkeleri ise Türkiye ile aynı anda yeni yıla ‘merhaba’ dedi.

BATI AVRUPA: Fransa’daki kutlamalar başkent Paris’teki Champs Elysee’de, İspanya’daki kutlamalar başkent Madrid’deki ünlü Sol Meydanı’nda, Almanya’daki kutlamalar ise başkenti Berlin’deki tarihi Brandenburg Kapısı’nın önünde gerçekleşti. Belçika ve İtalya’da yeni yıl partileri düzenlenirken Hollanda’da ise sokaklarda ateş yakıldı. İsviçre’de yeni yıl farklı kostümlerle karşılanırken Danimarkalılar ise sevdikleri arkadaşlarının kapılarının önünde eski tabaklarını kırarak ilginç kutlamalara imza attı. Avusturya’nın başkenti Viyana’ da ise 22 yıldır ‘Yeni yıl Caddesi’nde gerçekleşen kutlamalara  bir milyona yakın ziyaretçi katıldı.

İNGİLTERE: Londra’nın ünlü Thames Nehri kıyısında toplanan vatandaşlar nehir kıyısındaki etkinliklerle yılbaşını kutladı.

BREZİLYA: Ünlü Coppa Cabana plajında düzenlenen kumsal partisine katılan pek çok kişi plajda ateş yakarak ve denize girerek yeni yıl sevincini yaşadı.

ABD: New York kentindeki Times Meydanı’nda toplanan binlerce kişinin yeni yılı çeşitli gösterilerle kutlaması bekleniyor. Las Vegas’ta kumarhane ve otellerin bulunduğu Strip Caddesi kutlamalar için trafiğe kapatıldı.

Kim, ne zaman kutladı?

Kiribati ve Samoa TSİ 12:00’de başlayan kutlamalarda 2013’e adım atan ilk ülkeler olmanın sevincini yaşadı.
Yeni Zelanda TSİ 13:00’te yeni yılı karşıladı. Avustralya’nın başkenti Sidney ise TSİ 15:00’te yeni yıla girerek dünyada 2013’ü karşılayan ilk büyük şehir oldu. Japonya’da TSİ 17:00’de başlayan etkinlikler renkli görüntülere sahne oldu.
Çin TSİ 18:00’de yeni yıla girdi. Rusya TSİ 22:00’de yeni yıla girdi. Batı Avrupa’daki birçok ülkede kutlamalar TSİ 01:00’de gerçekleşti. İngiltere’de düzenlenen etkinlikler TSİ 02:00’de binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti. Brezilya’nın en kalabalık şehirlerinden Rio de Janeiro’da etkinlikler TSİ 04:00’te başladı. Dünyanın yeni yılı en son karşılayan ülkelerinden biri olan ABD’deki yeni yıl heyecanının New York şehrinde bugün TSİ 07:00’de başlaması bekleniyor. Yeni yıla giren son ülkeler ise aralarında Amerikan Samoası, Pago Pago ve Alofi’nin de olduğu ada ülkeleri olacak. TSİ 13:00’te başlayacak olan yılbaşı etkinlikleri ile dünyadaki yılbaşı heyecanı sona ermiş  olacak.

Kaplanlardan kar banyosu

Erciyes Kar Kaplanları Derneği ve Spor Kulübü üyeleri, yılbaşında kar banyosunu yapmak için Erciyes’te bir araya geldi. 25 kişi eksi 10 dereceye ve tipiye aldırış etmeden 2 bin 150 metredeki tesisler bölgesinden Koç dağı şelale bölgesine kadar yürüyüş yaptı. Daha sonra Tekir yaylasında üzerlerindeki eşofmanlarını ve fanilalarını çıkartıp, halat çekme yarışması yapan Kar Kaplanları, türküler söyleyerek kalınlığı yarım metreyi bulan kar üstünde koştu.
KAYSERİ DHA
 


Bilgi YarışmasıRed Kit'in maceralarında önemli yeri olan ünlü haydut çetesinin adı nedir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Dünyanın kendi etrafında dönmesinden hangisi oluşur?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX