11.02.2019 08:15 | Son Güncelleme:
Cihat Aslan / İstanbul

Dünyaya bedel sevgi

2018 yılında bin 230 aile, biyolojik ailelerinin yanında kalmaları mümkün olmayan çocuklara ‘sıcak yuva’ oldu. Koruyucu aileler, çocukların hayatlarına güneş gibi doğduğunu belirterek, “Kan bağımız yok ama can bağımız var” diyor

Devlet korumasındaki çocukların en büyük ihtiyacı olan ‘aile sıcaklığı’na kavuşmaları için başlatılan ‘koruyucu ailelik’ yaygınlaşıyor. Uygulamaya 2018 yılında Türkiye genelinde bin 953 aile başvurdu. Bu ailelerden bin 230’una bin 521 çocuk verildi. ‘Koruyucu ailelik’ başvurusunda 2018’de de İstanbul ilk sırayı aldı. 274 ailenin başvuru yaptığı İstanbul’u, 186 aile ile Ankara, 92 aile ile Afyonkarahisar izledi. Kilis ve Van’dan başvuru gelmezken, Çankırı’dan bir aile başvurdu. Bakanlık verilerine göre, bugüne kadar 5 bin 323 koruyucu ailenin yanına toplam 6 bin 512 çocuk teslim edildi. ‘Koruyucu aile’ olan iki aile, Milliyet’e yaşadıklarını anlattı.

Kalp zenginliği

Ankara’da 10 aylık erkek çocuk U.’ya eşi Necip Hamalı ile ‘koruyucu aile’ olan Emine Hamalı şunları söyledi: “Evlilik dışı doğan ve 1.5 aylıkken biyolojik annesinin ailesi tarafından reddedilen oğlumuz U.’ya 30 Nisan 2018’de ‘koruyucu aile’ olduk. Beslenmesi, süt anne aracılığıyla sağlıklı ilerliyor. Önemli olan doğurmak değil, sevmektir. Oğlumu doğursaydım daha ne kadar severdim bilemiyorum. Oğluma sevgiyle büyüyeceği bir aile vermek istiyorum. Hayatımıza güneş gibi doğdu. O hayatımıza girdikten sonra çok şey değişti. Kalbimizin ne kadar büyük bir sevgiyi taşıyabileceğini gördük. Çok daha sabırlı oldum. Her şeyimizi ona göre ayarladık. Daha planlı yaşamaya başladık. Artık dedesi, anneannesi, dayılarından oluşan kocaman bir ailesi var. Bizim kan bağımız yok ama can bağımız var. Tanıdığım herkese ihtiyacı anlatmaya çalışıyorum. Kurumda çok fazla çocuk var. O kadar çocuğun ne kadar sağlıklı da olsa kurum ortamında yetişmesi, bir aile ortamında yetişmesinin yerini tutamaz. Oğlum biraz daha büyüyünce, bir de kız çocuk için başvuracağız.”

İlk bakışta aşk

Ankara’da yaşayan İlkay - Ediz Tarhan çifti de 1.5 yaşındaki kız çocuğu D.’ye sıcak yuva oldu. İlkay Tarhan (46) şunları anlattı: “Kimsesiz bir çocuğa aile olmak, en büyük dileğimdi. Eşimle birlikte ilk anda ‘Nasıl olur, yapabilir miyiz?’ diye düşünürken D.’yi görmeye gittik. Kızımızı ilk gördüğümüzde eşimle birbirimize baktık. İkimiz de ona aşık olduk. Kızımızın bütün zorluklarına razıyız. Elimizden geldiğince her imkanı sunacağız. Zaten sevgi dolu bir aileyiz. İyice uçurdu bizi. Tüm kalbimle tavsiye ederim. Kızım bize çok kolay alıştı. 3 kız kardeşimin biyolojik bebekleri var. Ama annem bizim kızımız için ‘Bu torun başka, farklı’ diyor. İlk günlerde biyolojik ailesi kızımı isterse ne yaparım diye kâbuslar görüyordum. ‘Ver artık çocuğu’ diye sesler duyuyordum. Şimdi eşimle kızımız için şükrediyoruz. Allah bize böyle bir evlat nasip etti,
bu neyin ödülü diye birbirimize soruyoruz.”

Evlat edinme ile farkı

Koruyucu aile, genellikle evlat edinme ile karıştırılır. Koruyucu aile ve evlat edinmenin ana odağı, çocuğun aile yanında yetişmesidir. Ancak her iki hizmetten yararlandırılacak çocukların hukuki durumları farklılık gösterir. Evlat edinme hizmetinde aile, hukuksal süreci tamamlayarak çocuğun velayetini alır. Koruyucu aile sisteminde ise aile, çocuğun bakım, yetişme ve eğitim sorumluluğunu devlet ile paylaşır. Çocuğun velayeti biyolojik ailesinde kalır. 

Kimler koruyucu aile olabilir?

Koruyucu aile olmak için evli veya bekar, 25-65 yaş arasında düzenli gelire sahip, güvenli ve şefkatli bir ortam sağlayabilen, kurumla işbirliği içinde çocuğa hizmet vermeye kendini hazır hisseden herkes koruyucu aile olabilir. En az ilkokul mezunu olmanın gerektiği koruyucu ailelik için ilk başvuru Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne yapılır. Şartları taşıyan aileler değerlendirmeye alınır, uygun bulunursa ‘koruyucu aile’ olurlar.

Bu habere ifade bırak
  • 27Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy27