18.03.2010 00:53 | Son Güncelleme:
ASIM GÜNEŞ İstanbul DHA

Dünyayı gezdi, en pahalı benzini Türkiye’den aldı

Fransız diş hekimi Denis Mayet, çocukluğundan bu yana kurduğu ’farklı bir yaşam tarzı’ hayalini 44 yaşında hayata geçirdi

13 Mart 2007’de eşi Nanou ve çocukları Oceane ve Timoty ile Fransa’dan ayrılan Denis Mayet, üç yıl boyunca, 15 metrekarelik karavana dünyayı sığdırdı. 30’a yakın ülke dolaşan Mayet ailesi, dönüş yolunda Türkiye’den geçti. Kapadokya’ya hayran kaldığını ama benzin fiyatına çok şaşırdığını söyleyen Denis Mayet, “Üç yıllık gezi boyunca böyle bir fiyatı hiçbir yerde görmedik” dedi. Mayet dünya yolculuğu konusunda da, “En zoru ilk adımı atmak. Hayaller fazla ertelemeye gelmez” diye konuştu.
Güney Fransa’da, Le Luc şehrinde yaşayan Mayet ailesi bir yıl boyunca gezi için hazırlandı. Karı-koca, çocukların eğitimlerinin aksamaması için öğretmenlik eğitimi aldılar. Gezi boyunca da gittikleri ülkelerdeki Fransız konsoloslukları aracılığıyla müfredat kapsamındaki kitapları edinen anne-baba, iki haftada bir çocukları sınav yapıp sonuçları Fransa’daki okullarıyla paylaştılar. Yeni aldıkları karavanı 13 Mart 2007’de bir yük gemisine yükleyen Mayet ailesi, bir aylık deniz yolculuğundan sonra dünya turuna Arjantin’den başladı. Amerika kıtasını bitiren aile daha sonra Asya ve Afrika kıtasını geçti. 3 yılda yaklaşık 30 ülke dolaşan aile 100 bin kilometrenin üzerinde yol yaptı. Gezinin toplam 150 bin euro’ya mal olduğunu söyleyen Mayet “Zaten paramız kalmadı. Geri döndüğümüzde ne yaparız bilmiyorum ama artık çalışmak istemiyorum” diye espri yaptı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0