Düşünen Adam kimdir? Düşünen Adam heykeli kimden esinlenmiştir?

Düşünen Adam heykeli kimdir? Düşünen Adam heykeli nasıl ve kim tarafından yapılmıştır? Düşünen Adam heykeli ne düşünüyor? İşte Düşünen Adam heykeli hakkında bilinmesi gereken bilgiler...

Düşünen Adam kimdir? Düşünen Adam heykeli kimden esinlenmiştir?

Düşünen Adam heykeli, Fransız heykeltıraş Auguste Rodin tarafından 1904 yılında yapılan tunç heykeldir. Düşünen Adam heykelinde çıplak bir adam bir kayanın üzerinde oturmuş ve sağ elini çenesinin altına alarak derin düşüncelere dalmış şekilde tasvir edilir. Düşünen Adam heykeli felsefeyi temsil eden bir nesne olarak da değerlendirilir. 

28 farklı kalıbı olan Düşünen Adam heykeli, 186 cm boyunda yapılmıştır. Bu kalıpların tümü, heykelin yaratıcısı olan Rodin'in elinden çıkmadı. 

 

 

Düşünen Adam heykeli nasıl yapılmıştır?

Düşünen Adam heykeli fikri ilk olarak 1880 yılında Rodin'in 'Cehennem'in Kapıları' eseri ile ortaya çıktı. Dante'nin İlahi Komedyası'nda bahsi geçen çok sayıda figür, Cehennem'in Kapıları eserinde tasvir edilir. Bazıları, Cehennem'in Kapıları eseri kompozisyonunun tam merkezinde yer alan Düşünen Adam heykelinin İlahi Komedya: Cehennem'e gönderme olduğunu düşünür. Fakat bu fikri destekleyecek yeterli kanıt yok.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak