Gündem
16.10.2015 - 15:31 | Son Güncelleme: 16.10.2015-15:58

Düşürülen İHA Rus yapımı Orlan 10 mu?

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin düşürdüğü ve 'milliyeti belirsiz' olarak açıkladığı insansız hava aracının kime ait olduğu henüz netlik kazanmazken flaş bir iddia geldi. İHA'nın Rus yapımı Orlan 10 olduğu öne sürülürken, düşürüldüğü sırada Suriye tarafından mı, yoksa Rusya tarafından mı kontrol edildiği henüz bilinmemekte.

Sitene Ekle
Genelkurmay Başkanlığı’nın açıkladığı, bugün Suriye sınırında Türkiye hava sahası içerisinde düşürülen mini İnsansız Hava Aracı'nın Rus yapımı Orlan-10 olduğu iddia ediliyor. 
 
Rus yapımı Orlan-10, ilk defa 2014 yılında, Ukrayna’da düşürülen modelinin fotoğraflarının dünya medyasına yansımasının ardından gündeme gelmişti.
 
İlk kez 2011 yılında geliştirilmeye başlandığı duyurulan Orlan-10'lar 15 kilogram ağırlığında ve 6 kilograma kadar yük taşıyabiliyor. Orlan-10'lar ile birlikte Eleron 3SV model insansız hava araçlarının Esad rejimi tarafından kullanılması için Rusya'dan Suriye'ye gönderildiği iddiaları özellikle bu yıl yaz aylarında yoğunlaşmıştı.
Taşıdığı kameralarla savaş alanının 3 boyutlu haritasının çıkarılmasını sağlayan Orlan-10'lar, Ukrayna'nın ardından Suriye'de de düşürülmüş ve fotoğraflanmıştı.
Elle ya da bir platformdan havalanan Orlan-10'lar, paraşüt yardımı ile iniş yapabiliyor.
 
İŞTE RUS YAPIMI ORLAN 10'UN GÖRÜNTÜLERİ
 
 
RUS YAPIMI İHA'LAR SURİYE'DE
Bu yıl yaz aylarında, Suriye'de düşürülen Rus yapımı insansız hava araçları, Rusya'nın Esad rejimine desteği olarak yorumlanmıştı. Orlan-10'ların yanı sıra, Eleron 3SV model İHA'lar da Suriye semalarında görülmeye başlamıştı.
Düşürülen İHA'larda kullanılan kamera sistemleri, savaş alanının 3 boyutlu haritasının çıkarılmasına yardımcı olduğu için, Orlan-10'lar, bilgi toplamada kritik önem taşımakta.
 
İLK ETAPTA 100 SİPARİŞ ALMIŞTI
 
Rus şirketi Special Technological Centre (STC) tarafından 2013’te üretilmeye başlanan Orlan-10, ilk etapta 100 sipariş almıştı. Bu tip İHA’larda uyarı için telsiz veya haberleşme sistemi olmadığı belirtiliyor.
 
RUSYA: DÜŞÜRÜLEN İNSANSIZ HAVA ARACIMIZ YOK
 
Düşürülen insansız hava aracının kime ait olduğu netleşmezken Rusya'dan yapılan açıklamada "Suriye'de tüm Rus uçakları görevlerini tamamlayıp güvenli bir biçimde üslerine geri döndü. İnsansız hava araçlarımız da önceden planlandığı gibi görevlerine devam ediyor"

 ABD: RUSYA'NIN OLABİLİR
Olayın ardından Reuters Haber Ajansı'na konuşan ABD'li bir yetkili düşürülen İHA'nın Rusya'ya ait olabileceğinden şüphelendiklerini söyledi...

Yorum Yazın
Gönder
Bilgi YarışmasıAtatürk'ün kızkardeşinin adı nedir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Aşağıdakilerden hangisi Marmara bölgesi illerinden değildir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX