Dünya
14.11.2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 14.11.2017-2:30

Duterte ile iyi anlaştılar

ABD Başkanı Donald Trump, çeşitli örgütler tarafından, “uyuşturucu savaşı” nedeniyle insan haklarını ihlal etmekle suçlanun Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte ile görüşmesini değerlendirdi ve “Harika bir ilişkimiz var, çok başarılı geçti” diye konuştu.

Sitene Ekle

12 günlük Asya ziyaretinin son durağı olan Filipinler’in başkenti Manila’da, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) 31. Liderler Zirvesi’ne katılan Trump, önceki gece ve dün Duterte ile görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmeden önce kısa süreli olarak gazetecilerle bir araya gelindiğinde Trump “Harika bir ilişkimiz var. (Görüşme) çok başarılı geçti” derken, Duterte’nin “çok güzel” zirve organize ettiğini belirtti.

Şarkı da söyledi

Gazetecilerin odadan çıktığı sırada bir gazeteci Trump’a, görüşmede insan hakları konusunun ele alınıp alınmayacağını sordu. Duterte bunun üzerine “Siz casussunuz” diyerek “şaka” yaptı ve gülen iki lider soruyu yanıtsız bıraktı. 40 dakika sürdüğü belirtilen görüşmenin ardından insan hakları konusunda Beyaz Saray ve Filipinler’den farklı açıklamalar geldi. Duterte’nin sözcüsü Harry Roque görüşmede insan hakları konusunun ele alınmadığını söyledi. Trump’ın sözcüsü ise, konunun uyuşturucuyla mücadele başlığı ele alınırken “kısa bir şekilde” gündeme geldiğini söyledi.

Bu arada ABD eski Başkanı Barack Obama’ya küfür eden lider olarak tanınan Duterte, ASEAN Zirvesi’nde Trump için “Sen” adlı bir şarkı da söyledi. Duterte, Trump’ın ABD davetini ise “Çok meşgulüm” diyerek geri çevirmiş, Myanmar’ı ziyaretinde de Trump ile hayali bir telefon konuşmasını canlandırıp, Başkan’ın taklidini yapmıştı.

TRUMP TOKALAŞMA ZİNCİRİNİ BOZDU!

Sert tokalaşmalarıyla tanınan ABD Başkanı Donald Trump, grup olarak el tutuşma konusunda aynı başarıyı gösteremedi. Trump, Filipinler’in başkenti Manila’da düzenlenen ASEAN zirvesinin açılışındaki geleneksel el sıkışma töreninde şaşkınlık yaşadı. Zirvenin açılış töreninde Duterte’nin yanında yer alan Trump, geleneksel el sıkışma anonsunun yapılmasının ardından ne yapacağını bilemedi. Etrafındaki liderlere bakarak şaşkınlığını yatıştırmaya çalışan Trump’ın, yanında duran Duterte’nin eline uzanmakta zorlanması, hem liderleri hem de kendisini gülümsetti. ASEAN zirvesinde liderler, ellerini çapraz tutup yanındaki liderle el sıkışıyor.


 


Etiketler:
Bilgi YarışmasıKutsal Damacana filminin başrol oyuncusu kimdir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Cumhuriyetten önce bizde halkı kim yönetiyordu?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.