01.01.2018 10:23 | Son Güncelleme:

E-Devlet girişi nasıl yapılır? E-Devlet şifresi nasıl alınır?

E-Devlet, vatandaşların kamu kurumları tarafından verilen hizmetlere daha hızlı erişimini sağlar. İşlemler sıra beklemeden kısa sürede gerçekleştirilebilir. E-Devlet’e nasıl giriş yapılır? E-Devlet şifresi nasıl alınır?

E-Devlet sistemi, 35 milyondan fazla kullanıcı ve iki binden fazla hizmeti içerisinde barındırır. Kullanıcılar E-Devlet’in yenilenen arayüzünde arama kutucuğunu kullanarak işlemleri kısa sürede yapabilirler. E-Devlet; SGK hizmet dökümü sorgulamadan araç plakasına yazılan ceza sorgulamaya, tapu bilgileri sorgulamadan öğrenci belgesi sorgulamaya kadar pek çok işlemi gerçekleştirme imkanı sunar.

 

E-DEVLET GİRİŞ HAKKINDA DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ!

Yukarıda verilen link bilgilendirme amaçlıdır.

E-DEVLET’E NASIL GİRİŞ YAPILIR?

E-Devlet uygulamasına giriş, turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden yapılır. Kullanıcılar tarafından en fazla tercih edilen giriş seçeneği, E-Devlet şifresidir. E-Devlet şifresi dışında; internet bankacılığı, T.C. kimlik kartı, e-İmza ve mobil imza seçenekleri de kullanılabilir. Uygulamaya giriş yapıldıktan sonra, arama kutucuğuna işlem yapılmak istenen hizmetin adı ya da kurumun adı yazılarak işlem gerçekleştirilebilir. Bunun dışında, hizmetler menüsünden kurumlar listesi kullanılarak da işlem yapılabilir. 

E-DEVLET’TE HANGİ İŞLEMLER YAPILABİLİR?

E-Devlet, iki binin üzerinde hizmet için işlem yapabilme imkanı sunar. İhtiyaçlar doğrultusunda E-Devlet’e yeni hizmetler eklenir. E-Devlet üzerinde kullanıcılar tarafından en fazla işlem yapılan kurumlar; Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı’dır. 
E-Devlet’te en fazla işlem yapılan hizmetler ise; SGK hizmet dökümü sorgulama, mahkeme dava dosyası sorgulama, tapu bilgileri sorgulama, araç plakasına yazılan ceza sorgulama ve vergi borcu sorgulamadır. Bunlar işlemler dışında; öğrenci belgesi, askerlik belgesi, günlük döviz kurları, hava tahmini ve mobil hat sorgulama da yapılabilir. Son olarak ilave edilen hizmet ile doğalgaz, su ve elektrik abonelikleri de E-Devlet’e giriş yapılarak taşınabilir. 

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

E-Devlet şifresi, PTT şubelerinden alınabilir. Şifre, 2 Türk Lirası ücret karşılığında kapalı zarf içerisinde verilir. Şifre ile kişisel bilgilere erişim sağlanabildiği için, başka kişilerle güvenlik açısından paylaşılmaması gerekir.
E-Devlet şifresini unutan kullanıcılar, turkiye.gov.tr internet sitesinden yeni şifre alabilirler. Kullanıcıların yeni şifre alabilmesi için, sisteme daha önceden kayıt edilmiş cep telefonu numarasının olması gerekir. Kayıtlı cep telefonu numarası olmayanlar ise, PTT şubelerinden yeni bir E-Devlet şifresi alarak sisteme giriş yapabilirler. 

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0