13.02.2018 10:38 | Son Güncelleme:

E-devlet alt-üst soy bilgisi sorgulama açıldı mı? İşte e-devletin son açıklaması!

E-devlet, alt soy ve üst soy bilgi servisini vatandaşların kullanımına sunmasıyla birlikte büyük ilgi gördü. Hizmete açıldığı ilk gün milyonlarının yoğun ilgisiyle karşılaşan E-devlet soy ağacı hizmeti kısa süreliğine erişime kapatıldı ve daha iyi bir hale getirilmek için teknik çalışma başlatıldı. Peki E-devlet soy ağacı bilgisi sorgulama sayfası açıldı mı?

E-devlet soy ağacı sisteminin hizmete açılması için geri sayım sürüyor. E-devlet soy ağacı sisteminin hizmete açılmasının ardından yaşanan yoğunluk nedeniyle aksaklıklar meydana gelmiş sistem kısa bir zaman dilimi için onarıma alınmıştı. E-devlet soy ağacı sistemi için son olarak; ''Altsoy ve üst soy bilgi servisinin daha hızlı ve kesintisiz sağlanması için teknik çalışmalar devam etmektedir. Çalışmaların tamamlanması sonrası hizmet kullanıma açılacaktır. Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.'' açıklamasını yaptı. İşte E-devlet altsoy ve üst soy bilgi servisine dair yaşanan son gelişmeler...

E-DEVLET GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

E-DEVLET SORGULAMALARINA KOTA GETİRİLDİ

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, Habertürk’e yaptığı açıklamada, bu kadar yoğunluk beklemediklerini söyledi.

Vatandaşların sakin olur diye gece saatlerini beklediğini belirten Güner, askıya alınan uygulamayla ilgili “Toplamda 310 bin sorgulama çıktısı verildi. Böyle bir kapasitenin yürütülmesi imkânsız” dedi. Kapasite tespit çalışmaları yapıldığını kaydeden Güner, “Soy sorgulama için günlük belirli bir kota açacağız. ‘Bugün bu kadar’ diyerek ertesi güne aktaracağız” dedi.

e-DEVLET SOYAĞACI SORGULAMA ASKIYA ALINMIŞTI...

08.02.2018 tarihinde saat 14:00’da E-Devlet üzerinden hizmete açılmış olan Alt-Üst Soy Raporu 09.02.2017 tarihi saat 02:00’e kadar yaklaşık olarak 200.000 adet üretilmiştir. Vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği hizmette asıl yoğunluk ise gece 02:00- 04:00 arasında (yaklaşık 110.000 Alt-Üst Soy Raporu) yaşanmıştır. Saat 04:00 dan itibaren ise aşırı talep olmasından dolayı verilen hizmette gecikmelerin oluşmasına ve vatandaşların bekleme sürelerinde artış yaşanmaya başlamasından dolayı Alt-Üst Soy Raporunun E-Devlet üzerinden paylaşımı geçici olarak durdurulmuştur.
 
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından E-Devlet üzerinden sunulmakta olan Nüfus Kayıt Örneği ve Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi hizmeti sunulmaya devam etmekte olup, yoğunluğun azalmasından sonra Alt-Üst Soy Raporu hizmeti en kısa sürede vatandaşların kullanımına açılacaktır. Ancak vatandaşların yoğun talebi ile orantılı olarak Alt-Üst Soy Raporunun gecikmeli veya kesintili hizmet vermesi ihtimali bulunmaktadır. 

Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

E-DEVLET GİRİŞ NASIL YAPILIR?

E-devlet sistemine giriş yapmak için e-devlet şifresi gerekmektedir. E-devlet şifresi PTT'den alınmakla birlikte şifresi olmayan vatandaşlar 'internet bankacılığı' bilgileri ile de e-devlet sistemine giriş yapabilmektedir.

E-DEVLET SOY BİLGİSİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Soyağacını öğrenmek isteyenlerin, e-devlet sitesindeki Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bölümü altında yer alan Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama ekranını açması gerekiyor.  Buradaki ekrandan Alt Üst Soy Listesi açılabiliyor. Bu ekrandan ayrıca belge görüntülenmesi de sağlanabiliyor.

Sisteme giriş yapıldığında bu uyarıyla karşılaşılıyor.

Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 3Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 6Kızgınım
  • 2Üzgünüm
Toplam Oy14