09.02.2018 13:42 | Son Güncelleme:
AA

E- Devlet soy ağacı sorgulama neden açılmıyor? İşte resmi açıklama!

E- Devlet Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama ile ilgili vatandaşların meraklı bekleyişi sürüyor. Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama hizmetinin açılmasının ardından büyük bir ilgi görünce sistemde sorun meydana gelmişti. Peki E- Devlet soy ağacı sorgulama açıldı mı? İşte resmi açıklama...

e-Devlet'in yeni hizmeti soyağacı sorgulama 7'den 70'e herkesin ilgi odağı oldu. Kullanıma açıldığı ilk andan itibaren yoğunluğu azalmayan uygulama kısa süreliğine donduruldu. Konu ile ilgili resmi açıklama da geldi. Açıklamada esas yoğunluğun gece 02:00- 04:00 arasında yaşandığı bilgisi kullancılar ile paylaşıldı. Yoğunluğun azalmasının ardından alt-üst soy raporu hizmeti en kısa sürede vatandaşların erişimine açılacak.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve  Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden, dün e-Devlet'ten alınmaya başlanan  "alt-üst soy raporu"nun paylaşımının aşırı yoğunluktan dolayı geçici durdurulduğu  belirtildi.

AA muhabirinin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden aldığı  bilgiye göre, e-Devlet kullanımının yaygınlaştırılması kapsamında vatandaşların  "alt-üst soy raporu"nun Nüfus Müdürlüklerine gitmeden e-Devlet üzerinden  alabilmesi için yapılan çalışmaların tamamlanmasının ardından dün saat 14.00'ten  itibaren belgeler alınmaya başlandı.

"Alt-üst soy raporu" kullanıma açıldığı dakikadan gece saat 02.00'ye  kadar yaklaşık 200 bin belge üretildi. Vatandaşların ilgi gösterdiği hizmette  asıl yoğunluk ise gece 02.00-04.00 arasında yaşandı. Bu saatler arasında yaklaşık  110 bin belge alındı.

Saat 04.00'ten itibaren yoğunluğun artarak devam etmesi nedeniyle  verilen hizmette gecikmelerin oluşması ve vatandaşların bekleme sürelerinde artış  yaşanmaya başlanmasından dolayı alt-üst soy raporunun e-Devlet üzerinden  paylaşımı geçici olarak durduruldu.

e-Devlet üzerinden "nüfus kayıt örneği, yerleşim yeri ve diğer adres  belgesi" hizmeti sunulmasına devam edilecek ve yoğunluğun azalmasından sonra  alt-üst soy raporu hizmeti kısa süre içerisinde kullanıma açılacak.

 

Bu habere ifade bırak
  • 9Mutluyum
  • 33Şaşkınım
  • 5Kararsızım
  • 70Kızgınım
  • 26Üzgünüm
Toplam Oy143