13.01.2018 09:45 | Son Güncelleme:

e-Okul VBS girişi nasıl yapılır? - E-okul takdir-teşekkür belgesi hesaplama…

e-okul girişinin nasıl yapıldığı aranmaya devam ediyor. Milyonlarca öğrenci ders notlarını merak etmeye başladı. Ayrıca devamsızlık durumunu da öğrenmek isteyen öğrenciler e-okula sistemine giriş yapıyor. İşte detaylar...

e-Okul sistemi, velilerin öğrencileri hakkında bilgi almasını sağlar. Öğrencilerin sınav notları, devamsızlık gibi bilgileri güncel olarak takip edilebilir. Bunlar dışında; pansiyon bilgileri, diploma notu bilgileri görülebilir. Şube not ortalaması ile öğrencinin sınav notu karşılaştırılabilir ve öğrencinin sınıf içerisindeki genel durumu hakkında bilgi sahibi olunabilir. Takdir-teşekkür hesaplama işlemi yapılarak, dönem sonunda hangi belgenin alınacağı öğrenilebilir.

E-OKUL VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ HAKKINDA DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ!

Yukarıdaki link bilgilendirme amaçlıdır.

e-OKUL SİSTEMİNE GİRİŞ

e-Okul’a giriş, eokulyd.meb.gov.tr internet sitesinden yapılır. Giriş için; veli bilgilendirme sistemi ve yönetim bilgi sistemi olarak iki seçenek vardır. Veli bilgilendirme sisteminden, öğrenciler ve veliler öğrencinin okul numarası ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapabilirler. Giriş işlemi sonrasında öğrenciye ait bazı bilgiler ile güvenlik doğrulaması yapılması istenir. Ardından menüden istenilen bilgiye erişim sağlanabilir. Yönetim bilgi sisteminden ise, öğretmenler okul tarafından kendilerine verilen şifre ile giriş işlemi yapabilir. Giriş yapıldıktan sonra öğrencilerin sınav, ödev notlarının giriş işlemleri tamamlanabilir. 

e-Okul ile ulaşılabilecek bilgiler;

- Devamsızlık bilgisi; Öğrencinin hangi günler okula gittiği hangi günler gitmediği güncel olarak takip edilebilir
- Haftalık ders programı; Hangi gün hangi derslerin olduğu bilgisine ulaşılabilir
- Not bilgisi; Öğretmenler tarafından notlar sisteme yüklendikten sonra, not sorgulanabilir. 
Bu bilgiler dışında; dönem sonunda alınan belgeler, diploma puanı, okunan kitaplar, pansiyon devamsızlık bilgisi, pansiyon zaman çizelgesi, pansiyon izin bilgisi ve pansiyon yemek menüsü bilgilerine erişim sağlanabilir. 

TAKDİR-TEŞEKKÜR HESAPLAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Dönem sonunun yaklaşmasıyla birlikte, öğrenciler tarafından takdir-teşekkür hesaplama işleminin nasıl yapıldığı da sorgulanmaya başlandı. Takdir-teşekkür hesaplama, e-Okul sisteminden yapılabilir. Hesaplama için, öğrenci notlarının öğretmenler tarafından sisteme yüklenmiş olması gerekir. Notlar sisteme yüklendikten sonra, e-Okul uygulamasına giriş yapılarak yıl sonu başarı puanına bakılır. 

Yıl sonu başarı puanı; 

- 70,00 - 84,99 puan aralığında olan öğrenciler teşekkür belgesi,
- 85,00 - 100 puan aralığında olan öğrenciler de takdir belgesi almaya hak kazanırlar. Öğrenim süresince en az üç öğretim yılında takdir belgesi alanlar da üstün başarı belgesi ile ödüllendirilirler. 

Bu habere ifade bırak
  • 14Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 5Kararsızım
  • 4Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy25