Gündem
09.10.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 09.10.2013-2:30

E-sigara serbest ‘mentollü’ yasak

Avrupa Parlamentosu kendilerine sunulan tütün ürünleri mevzuatının hafifletilmiş bir şeklini onayladı.

Sitene Ekle

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Dün yapılan oylamada, ince sigaraların yasaklanması AP tarafından kabul edilmedi. Öte yandan, mentollü ve aromalı sigara yasaklarının 8 yıl içinde uygulanması kararı alındı.
Tasarıya ek olarak hazırlanan ve elektronik sigaranın ilaç statüsüne alınarak sadece eczanelerde satılmasını öngören önerge ise reddedildi. Mevzuat AP’ye Avrupa Birliği üyesi ülkeler ve Avrupa Komisyonu tarafından sunuldu.

Paketlerin yüzde 75’i
Mevzuatta, sigara paketlerinin yüzde 75’ini kapsayan sağlık uyarılarına yer verilmesi de teklif edilmişti. AP sigara paketi üzerindeki uyarıların, paketin yalnızca yüzde 65’ini kapsayacak şekilde düzenlenmesinin kabul edildiğini açıkladı. Hali hazırda bu uyarılar paketin bir yüzünde yüzde 30, diğerinde ise yüzde 40 oranında yer alıyor. Avrupa Komisyonu’nun sağlıktan sorumlu üyesi Tonio Borg, oylama sonucu için ‘olumlu’ yorumunu yaptı. Avrupa Parlamentosu’nun tütünle ilgili bu ilk oylaması ancak gelecek yıl yasallaşabilir.


Etiketler:
Bilgi YarışmasıBir futbol maçında takımların kaçar oyuncu değiştirme hakkı vardır?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.