18.09.2017 10:25 | Son Güncelleme:

EBA’ya nasıl giriş yapılır?

Eğitim Bilişim Ağı (EBA), Fatih Projesi kapsamında geliştirilmiş olan bir eğitim portalıdır. İçerisinde bulunan e-içerikler ile öğrencilere derslerinde yardımcı olur. Öğrenciler sisteme giriş yaparak ders notları, görseller, kitaplar ve birçok alandaki içeriklerden yararlanabilir. EBA’ya nasıl girilir?

EBA, ücretsiz olarak hizmet veren sosyal eğitim platformudur. Tüm sınıf öğrencilerine uygun ve kaliteli içerikler bulunur. İçerikler uzman kişiler tarafından hazırlanır. Öğretmenler de EBA sisteminde yer alan geliştirme araçları ile içerik ekleyebilir ve sistemin zenginleşmesine katkıda bulunabilirler. EBA; öğrencilerin test çözebilmelerini, anlamadıkları konuları tekrar dinleyebilmelerini, günlük olarak konu tekrarı yapabilmelerini sağlar.

EBA KURS HAKKINDA DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ!

Yukarıda verilen link bilgilendirme amaçlıdır.

EBA KURSA NASIL GİRİLİR?

EBA kursa, eba.gov.tr internet sitesi üzerinden giriş yapılır. Sisteme giriş yapılmadan da video, haber, ses, kitap, görsel ve dergi gibi içeriklere ulaşılabilir. EBA kursa giriş seçenekleri; ‘’E-Okul Bilgileri ile Giriş’’, ‘’EBAKOD’’, ‘’Açık Öğretim Bilgileri ile Giriş’’ ve ‘’Mebbis Bilgileri ile Giriş’’tir.

EBA NEDİR?

EBA öğrenciler için; verimli ders çalışmayı sağlar. EBA ders ile öğrenciler, sınıf arkadaşları ve öğretmenleriyle ortak olarak çalışma yapabilir. Birbirleriyle iletişim kurarak paylaşımlarda bulunabilirler. Öğretmen tarafından verilen ödevler ve alıştırmalar takip edilerek, ne zaman teslim edileceği görülebilir. Okulu içerisinde paylaşım yapabilir, oylamalara ve etkinliklere katılabilir. Böylece öğrenci hem okulda hem de okul dışında öğrenmeyi devam ettirir. 

EBA öğretmenler için; öğrencileriyle içerik paylaşabilmelerini sağlar. Öğretmenler EBA Kurs ile oluşturulan gruplara katılabilir ve eğitsel tartışmalarda yer alabilirler. EBA içerik geliştirme araçlarını kullanarak, öğrencilerin daha fazla içerikten yararlanmasını sağlayabilirler. 

EBA’NIN ÖZELLİKLERİ

İhtiyaç duyulan her yerde kolay şekilde bilgiye ulaşılabilmesini sağlayan EBA’nın özellikleri;

- Sosyal yapısıyla öğrencilerin bilgi alışverişinde bulunmasını sağlar
- Farklı, zengin ve eğitici bilgiler sunar
- Görsel, işitsel gibi farklı öğrenme stillerine sahip öğrencilere kolaylık sağlar
- Farklı yerlerde görevli olan öğretmenlerin bir araya gelmesini sağlayarak, öğrencilerin derslerine ortak katkı oluşturur
- Bilgiyi sunarken aynı zamanda bilgiyi yapılandırır ve bilginin yeniden üretimini sağlar

EBA İÇERİK MODÜLLERİ

EBA farklı içerik modüllerini içerisinde barındırır. Bu modüller; ses, video, kitap, görsel, doküman, dergi, uygulamalar ve yarışmalardır. Video modülünde mesleki eğitim, belgesel, çizgi film, kişisel gelişim gibi videolara erişim sağlanırken haber modülünden de etkinliklere, öğretmen ve öğrencilerin yaptığı çalışmalara ulaşılabilir. Ses modülünde yabancı dil dinleme metinleri, sesli kitaplar ve ses tabanlı ders destek içerikleri bulunur. Görsel modülünde derslere yardımcı olabilecek çeşitli haritalar ve grafikler yer alır. Kitap modülü, öğrencilerin yanlarında kitap taşıma dertlerine son verir. Öğrenciler ders kitaplarını e-kitap ve PDF olarak bilgisayarlarına yükleyebilirler. 

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy3