Ebru Gündeş'in 'Annem İçin' şarkısı neden 19 yıl sonra mahkemelik oldu?

1999 yılı Ebru Gündeş için zor bir yıldı. Bunu tüm Türkiye biliyor. Ne oldu 1999'da? 'Dön Ne Olur' albümünün tanıtımında, basın mensuplarının karşısında sağlık problemi yaşadı ve herkesi korkuttu. Daha sonra bomba gibi aramıza dönen Ebru Gündeş, şarkılarıyla, duruşuyla kaldığı yerden yoluna devam etti. Bugün basına yansıyan bir haber ise gözleri tekrar 1999 yılına çevirdi...

Ebru Gündeş'in 'Annem İçin' şarkısı neden 19 yıl sonra mahkemelik oldu?

Klip çekilmese de akıllarda kaldı

Klip çekilmese de akıllarda kaldı

Ebru Gündeş'in 1999 tarihli 'Dön Ne Olur' albümünde yer alan 'Annem İçin' şarkısı hiçbir zaman kliplenmedi. Ama akıllarda kalmayı başardı."Annem için, onun için bu şarkı..." nakaratını hatırlayanlar vardır. Sözü ve müziği Sezgin Büyük imzası taşıyan şarkı, tam 19 yıl sonra mahkemelik oldu.

50 bin liralık tazminat talebi

50 bin liralık tazminat talebi

Peki neden? Ahmet Çakır adlı bir müzisyen, mahkemeye başvurdu. 'Annem İçin' şarkısının ara nağmesi ve notalarının 'Ölmüş Bil' adlı kendi eseriyle benzerlikler taşıdığını belirten Ahmet Çakır, şarkının yorumcusu Ebru Gündeş ve bestecisi Sezgin Büyük'ten 50 bin liralık tazminat talebinde bulundu.

'Çalıntı şarkı'lar gündemi belirliyor

'Çalıntı şarkı'lar gündemi belirliyor

Ahmet Çakır'ın 'Ölmüş Bil' adlı eserini internette bulmak zor. Dolayısıyla şarkının 'Annem İçin'e ne kadar benzediği konusunda herhangi bir yorumda bulunamıyoruz.

Ama enteresan olan iki nokta var: Birincisi, 90'lardaki 'çalıntı şarkı' davalarının son dönemde tekrar popüler olması ve gündemi belirlemesi.

'Dipsiz Kuyum', 'Beni Çok Sev'...

'Dipsiz Kuyum', 'Beni Çok Sev'...

Emrah Karaduman ve Aleyna Tilki'nin 'Dipsiz Kuyum' şarkısının çalıntı olup olmadığı son günlerin en çok tartışılan konularının başında geliyor. Tarkan'ın 'Beni Çok Sev'i hakkında da geçen yıl epey tartışmalar yaşanmıştı.

Evet, 90'lardaki 'çalıntı şarkı' konuları artık gündeme oturuyor. Eski günlerdeki gibi. 'Annem İçin'in mahkemelik olması da bir kez daha bunu kanıtladı.

Neden 2000'li yıllarda değil de 2018'de?

Neden 2000'li yıllarda değil de 2018'de?

Asıl enteresan nokta ise elbette 'Annem İçin' şarkısının mahkemelik olmasından ziyade tam 19 yıl sonra mahkemelik olması.

Kimse kusura bakmasın ama bu şarkı 2000'li yıllarda da mahkemelik olabilirdi, neden 2018? Size de garip gelmiyor mu?

Ki bu şarkı hiç bilinmeyen bir şarkı da değil, klipsiz bile olsa kendi kitlesini yarattı. 19 yıl sonra davalık olmasının altından bakalım ne çıkacak...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak