Cumartesi

18.03.2017 - 02:30

Ece’de bahar otları

Bugünlerde 9 Ece Aksoy’da Ece’nin bahar otlarıyla hazırladığı birbirinden nefis zeytinyağlı yemekler sunuluyor

Sitene Ekle
.  |  Ali Rıza Kardüz Tüm Yazıları »

Ece (Aksoy) yollara düşmüş. Ayvalık Pazarı’nda, Havran Pazarı’nda, Ayvacık Pazarı’nda satılan bahar otlarını toplamış. Aracına yükleyip İstanbul’a getirmiş. Şimdi bu bahar otları ile nefis zeytinyağlılar hazırlıyor.

Geçen cumartesi, Taksim’den Tünel’e kadar İstiklal Caddesi’nde yürüdük. Daha doğrusu yürümeye çalıştık. Caddenin taşları değiştiriliyor. Her şeye rağmen cadde kalabalık mı kalabalık.

Hikayesini dinledik

Önce ANAMED (Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi) sergi salonunda, Ömer Koç’un koleksiyonunda yer alan bir albümden yararlanarak düzenlenen “Yusuf Franko’nun İnsanları” sergisini izledik. Çok çok güzeldi.

Daha sonra gene yol üzerindeki, Vehbi Koç Vakfı Projesi Arter’in çağdaş eserler sergileme alanında “Jake&Dinos Chapman’ın Anlamlı Anlamsızlık” ismini taşıyan sergisinde, geçen yıllarda Venedik Festivali’nde ilgi gören dev yerleştirmelerini gördük.

Tünel’e kadar yürümüşken Ece’ye uğramamak olmaz diyerek Asmalımescit’ten Tepebaşı’na kadar yürüyerek, Etap Marmara Oteli’nin hemen arkasında bulunan Ece’nin lokantasına, 9 Ece Aksoy’a gittik.

Her zamanki gibi Ece, güler yüzü ile işinin başında idi. Ön salondaki uzun masalardan birinin arkalarında karımla karşılıklı oturduk. Ece’den Ayvalık’ta bahar otlarını nasıl topladığının hikayesini dinledik.

Ece bahar otları olarak Ayvalık yöresinden şevketibostan, cibes, turp otu, ısırgan otu, radika, yaban kuşkonmaz, enginar getirmiş. Ayancık Pazarı’ndan keçi peyniri ve bezelye satın almış. Kooperatiften çam fıstığı satın almak için Pozak Yaylası’na çıkmış.

Sonra geldi sıra bahar otları ile hazırlanan zeytinyağlılara.

Ayancık börülcesini cibes filizi çiçeği ile ve küçük karnabahar parçaları ile karıştırarak nefis bir zeytinyağlı yemek hazırlamış. Pancar yaprağı salatasını daha önce tatmamıştık. Favası her zamanki gibi lezzetliydi. Zeytinyağlı şevketibostanı az sıcak olarak masaya getirdiler. Tavsiye üzerine (ilk defa) bahar yemeği iç pilavlı ciğer sarmayı denedim. Sarması da dolması da hoşuma gitti. Daha sonra, hamurunu Ece’nin açtığı, içi otlu ters yüz böreği yedik. Tatlı olarak tel kadayıfı paylaştık. Kadayıflar tel tel ve kıtır kıtırdı.

Ece’nin diğer bahar yemeklerini, kuzu kapamayı, gerdanını ve cız bız köfteyi tadamadık.

Pırıl pırıl bir lokanta

Ece’nin lokantası küçük, pırıl pırıl bir  lokanta. On yıldır Tepebaşı’nda hizmet veriyor. Mutfak sorumlusu Ece, servis sorumlusu Halil İbrahim Karagül.

Ece mutfağını “Ege mutfağı” olarak tanımlıyor. Girit Adası’ndan İber Yarımadası’na (Sefarad-Musevi mutfağı), Orta Avrupa’dan (Arnavut-Boşnak yemekleri) Anadolu’ya (Ermeni ve Türk mutfağı) farklı yemekleri bir araya getiriyor. Yemeklerinin hemen hemen tamamını da zeytinyağıyla yapıyor.

İstiklal Caddesi’nde yürüyünüz. Sergileri geziniz. Sonra da Ece’de bahar yemeklerini tadınız. 

©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.