Edis ilk albümünde 'An'ı daha iyi yakalayamazdı

Edis Görgülü ya da kısaca Edis, aylardır merakla beklenen ilk albümüyle en sonunda karşımıza çıktı. Edis'in 'Ân' adını verdiği ilk albümü bugün itibariyle dinlemeye başladık.

Şaşırtıcı bir albümle karşı karşıya değiliz; çünkü Edis'ten tam olarak böylesine pop, böylesine modern ve böylesine 'an'ı yakalayan bir albüm bekliyorduk.

Hiç şaşırmadık, hatta böyle bir albüm gelmeseydi asıl o zaman şaşırırdık...

Edis ilk albümünde 'An'ı daha iyi yakalayamazdı

Albüm 12 şarkıdan oluşsa da biz aslında sözü ve müziği Onurr'lu Alper Narman'lı ve Edis'li 'Çok Çok'u çoktandır biliyor ve epeydir de dinliyor, itinayla seviyoruz.

'Ân'da öylesine bomba şarkılar var ki hangi birinden bahsetsek bir diğeri geri planda kalacakmış gibi gözüküyor.

Söz ve müzikler Edis'in

'Roman' açılış şarkısı olarak albüme güzel bir giriş yapıyor, söz müzik tıpkı albümün birçok şarkısında olduğu gibi Edis'e ait, düzenlemede ise Ozan Çolakoğlu özellikle nakaratı ve nakarat sonrasını son derece akılda kalıcı hale getiriyor.

 

 

Melodi şarkıyı uçurmuş

'Çok Çok'u zaten biliyoruz diyerek 'Yalan'a geçiyoruz, ne de güzel yapıyoruz. Bana sorarsanız albümün en bomba hit şarkısı 'Yalan'. Söz ve müzik tıpkı 'Çok Çok'taki gibi yine Edis, Onurr, Alper Narman ortak yapımı. Düzenleme Osman Çetin'e ait ve özellikle 'Yalan'daki melodi şarkıyı uçurmuş. Yabancı bir şarkı dinlerken araya 90'lar Türkçe pop dahil oluyormuş gibi. Hem sevimli, hem iddialı hem nostaljik hem de modern.

 

 

Yasemin Mori sürprizi

'Sevişmemiz Olay'da karşımıza ta-ta-ta-ta Yasemin Mori çıkıyor... Ana akıma iyice dümeni kıran Yasemin Mori şarkıya sadece eşlik etmiyor aynı zamanda şarkının Serhat Şensesli'yle birlikte sahibi. Yasemin Mori ve Edis birlikteliği fena halde başarılı olmuş. Albümdeki favorim kesinlikle bu şarkı.

 

 

Bir başkası söylesi...

'Sen Özgür Ol' tipik Türkçe pop şarkıları ayarında gibi tınlasa da, ki bu 'ortalama Türkçe pop sound'unda Mustafa Ceceli'nin etkisi var, enteresan bir şekilde Edis'e de yakışmış. Bir başkası söylediğinde averaj ve ötesi olabilecek bir şarkı Edis'in tarzı ve sesiyle son derece modern bir şarkıya evrilmiş.

Gizli hit: 'Köle'

Gizli hit? Elbette 'Köle'... Albümün en depresif, en kendine has şarkısı 'Köle' melodisinden altyapısına ve sözlerine kadar gerçek bir gizli hit. Dinlenildikçe daha da çok bağımlılık yaratacak olan şarkıdaki depresifliğin mimarı 'Çak Bir Selam' gibi birçok şahane ve hit şarkının aranjörlüğünü de yapan Gürsel Çelik. Ve bu depresiflik Edis'e acayip derecede yakışmış. Dileğimiz Edis'ten daha çok tıpkı 'Köle' gibi depresif ve modern şarkılar dinlemek.

 

 

'PR' eleştirileri anlamsız

Albümün geri kalanı da eli yüzü düzgün ve modern. En şahanesi de Edis'in çok ama çok sağlam bir 'ilk albüm'le karşımıza çıkması.

Yıllardır single'larıyla dinlediğimiz Edis bir albümle dönerek hem sağlam bir başlangıç yaptı hem de 'daha iyi müzik yapmak' üzerine kafa yorduğunu bize hatırlattı.

Sosyal medyada "Ne çok PR'ı yapıldı albümün" eleştirilerine katiyen katılmıyorum.

Eğer bu şekilde müzik odaklılık olacaksa; Edis, pop müzikte uluslararası standartları yakalama hedefinde olacaksa sonuna kadar PR yapılabilir.

Edis bu çizgide devam ettiği sürece her şeyi hak ediyor!

 


twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak