Edis ve Emina'dan 'Güzelliğine' bir yaz hit'i

Edis son zamanların en başarılı popçularından biri. Emina Sandal olarak tanıdığımız Emina Jahovic ya da kısaca Emina ise, Türkiye'de daha çok magazinsel kimliğiyle ön plana çıkan bir Sırp şarkıcı. Peki bu iki isim bir araya gelse ve düet yapsa ortaya nasıl bir sonuç çıkardı sizce? Çok düşünmenize gerek yok, 'Güzelliğine' bugün itibarıyla yayında...

Edis ve Emina'dan 'Güzelliğine' bir yaz hit'i

Radyolar da seviyor

Radyolar da seviyor

Türkçe pop şarkıların artık yavaş yavaş dünyadaki pop sound'unu yakaladığını görmek sevindirici. Son yıllarda piyasa tamamen elektronik müziğin etkisi altında. Birçok altyapı deep house ve tekno kıpırtılarına sahip. Üzerlerine birazcık remix atsanız kulüplerde bangır bangır çalınabilecek kıvamdalar. Minimal olmalarından ötürü ise radyolardan da dinleyicilerden de talep görüyor

'Algılanabilir' ve trend oldukları için

Yani bir kulüpte bangır bangır çalınabilecek sıkı bir dans şarkısı, daha minimal ve sade bir yorumla 'halka iniyor'... Rock dinleyen dinleyiciler bile ana akıma dahil olan minimal altyapılı elektropop soslu bir pop şarkısına kayıtsız kalamıyorsa, işte sebebi tam olarak bu. Elektronik müziğin şu hali, türün hem 'algılanabilir' hem de trend olmasına sebep oluyor.

Düzenlemesi Darko Dimitrov'a ait

Düzenlemesi Darko Dimitrov'a ait

Edis ve Emina'nın düeti 'Güzelliğine'yi işte tam olarak bu fikirler eşliğinde değerlendirmek lazım. Bestesi ve düzenlemesi Makedon aranjör Darko Dimitrov imzalı. Sözler ise Edis'e ait. Nihat Odabaşı tarafından çekilen video klip ise hem şarkının 'serin bir yaz akşamı' haline yakışmış, hem de havalı bir yaz şarkısı olmasını sağlamış.

Buram buram 2018

Buram buram 2018

Peki Edis ve Emina düeti 'Güzelliğine' nasıl bir yerde? Öncelikle şarkının en büyük bombası, dünya standartlarındaki başarılı düzenlemesi. Şarkının altyapısı oldukça 2018. Hatta buram buram 2018. Adeta 2018 sound'unun özetini geçiyor... Birileri bu dönemi müzikal anlamda özet geçmek isterse, evet, 'Güzelliğine' de rahatlıkla bu özetin içinde yer almalı.

Zeljko Joksimovic düeti

Zeljko Joksimovic düeti

Şarkı ne kadar Edis? Ne kadar Emina? Kim kime ayak uydurmuş diye merak ediyorsunuz. Hemen söyleyelim. Hayır, bu şarkı ne tek başına Edis ne de tek başına Emina. Ortada o kadar 'yüzde 50' durumu var ki hakikaten "Düet budur" ya da "Featuring budur" diyorsunuz. Şarkı hem Edis'in hem Emina'nın ama daha da önemlisi aynı anda her ikisinin. Emina'nın daha önce Eurovision'la Avrupa çapında tanınan bir isme dönüşen Zeljko Joksimovic'le yaptığı düet 'Dva Aviona'daki sound'u bilenler biliyor.

'Dva Aviona' 19 milyon kez izlendi

Emina, Zeljko Joksimovic gibi daha çok 'Balkan müziği' türüyle tanınan bir isimle son derece trend bir Sırpça şarkıya imza atmıştı. Molatik'te de yer verdiğimiz bu şarkı 2018'in başında çıkmıştı. Ve şarkı öylesine başarılı olmuştu ki YouTube'ta 6 ay içinde tam 19 milyon kez izlenmeyi başarmıştı.

Günceli ıskalamadan

Günceli ıskalamadan

Emina'yı Türk dinleyiciler pek bilmiyor. Başta ülkesi Sırbistan olmak üzere bütün eski Yugoslavya ülkelerinde popüler olan Emina, 'Güzelliğine' sayesinde Türk müzik piyasasındaki en doğru adımını attı diyebiliriz. Emina, pop yapıyor ama günceli de ıskalamadan pop yapıyor. Bunu da Edis düetiyle keşfetmemiz sevindirici.

Edis en doğru seçimdi

Edis en doğru seçimdi

Peki ya Edis? Son dönemin en başarılı pop'çularından olan Edis, gerek 'Ân' albümü, gerek Yıldız Tilbe albümünde söylediği 'Buz Kırağı' ile oldukça trend ve gündemde. Bir de üzerine sürpriz Emina düeti misler gibi oldu. Bu düet fikrinin Emina'dan çıktığını düşünüyoruz açıkçası. Eğer öyleyse ve Edis seçilmiş kişiyse, evet, doğru bir isim.

Övülmeyi hak ediyorlar

Övülmeyi hak ediyorlar

Edis ve Emina geçtiğimiz günlerde bu şarkının tanıtımı için basına yaptıkları açıklamada olabildiğince pozitif şeyler söyledi. Gerek şarkı hakkında gerekse birbirleri hakkında. Doğru mu? Fena halde doğru. Her ikisi de 'Güzelliğine' gibi güncel ve Türkçe pop müzik piyasası için yenilikçi kaçan bir şarkıyla karşımıza çıktıysa, evet, sonuna kadar övülmeleri gerekiyor.

Düşünceler de dijitalleşmeli

Düşünceler de dijitalleşmeli

Türkçe pop müzik piyasasında 'Güzelliğine' gibi dünya standartlarında trend olabilecek şarkıların çoğalması neden önemli peki? Elbette dijital dünyanın bütünleştirici faktörünü ıskalamamamız için. Fiziki satışların neredeyse hiç kalmadığı, dijital müzik platformların her geçen gün daha da kök saldığı bir dönemde, bizim de daha dijital düşünmemiz gerekiyor.

Tarkan'ın '10'unun Avrupa başarısı

Tarkan'ın '10'unun Avrupa başarısı

Aleyna Tilki'nin 'Sen Olsan Bari' ile Spotify'da Danimarka Viral listesine girebildiği bir dönemdeyiz. Ya da fiziki olarak satışa çıkmasa da dijitalin gücü sayesinde Tarkan'ın '10'unun resmi albüm listelerinde Belçika'nın Felemenkçe konuşulan Flamanya bölgesinde 56, Fransızca konuşulan Valonya bölgesinde 86, Hollanda'da 142, İsviçre'de 72 numaraya yükseldiği bir çağdayız.

Sıla da Belçika listesine girmişti

Sıla da Belçika listesine girmişti

Diyeceksiniz ki "Ama o Tarkan..." O zaman sizlere Sıla'dan örnek verelim. Sıla'nın 2016'da yayınlanan 'Mürekkep' albümü Belçika'nın Flamanya bölgesindeki resmi albüm listesinde 185'inci olmuştu. Hatta bu 'Ultratop' liste başarısının tam tarihini de verelim, 14 Mayıs 2016. Düşünün siz artık gerisini...

Üstelik ciddi rakipleri de yok

Üstelik ciddi rakipleri de yok

Dijital olarak Belçikalı ya da başka bir ülkeden dinleyici bile şarkınızı keşfedebilir. Yeter ki evrensellik sağlanabilsin. Gerisi kolay. Emina ve Edis'in birlikte daha çok üretim yapmasını, kendi markalarını üst seviyeye taşımaları için doğru buluyoruz. Her ikisi de birlikte iyi, kaliteli, nitelikli ve uluslararası çapta işler yapabilir. Ve üstelik pek de ciddi rakipleri de yok!

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak