Gündem
20.07.2012 - 09:50 | Son Güncelleme: 20.07.2012-9:52

EDS tartışmasında ikinci perde

Ankara Emniyet Müdürlüğü sistemde yüzde 20 hata payı olduğunu açıkladı...

Sitene Ekle

 

"Şeridi ortalarsan EDS’ye yakalanmıyorsun” iddiasına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) yalanlama gelirken, Ankara Emniyet Müdürlüğü sistemde yüzde 20 hata payı olduğunu açıkladı. 
 
ODTÜ Teknokent’te bir yazılım firmasının sahibi olan Kaan Kayabalı’nın Elektronik Denetleme Sistemi’yle (EDS) ilgili, “şerit ortalandığında kameraların aracı tespit edemediği” iddiaları üzerine açıklama yapan İBB “yanıltıcı, eksik ve yanlış bilgiler veren iddia” dedi. Yaklaşık 5 yıllık süreçte EDS’nin, trafik ve yol güvenliğinde büyük bir milat oluşturduğunu, kural ihlallerinde yüzde 80’in üzerinde azalma meydana getirdiğini vurgulayan İBB, tüm sistemlerin kurum mühendisleri tarafından, Türkiye’deki sürücü davranışları incelenerek özel olarak tasarlandığını bildirdi. İddiayı ortaya atan Kayabalı ve ODTÜ Teknokent yönetimi İBB’nin açıklamasına yanıt vermezken Kayabalı’nın iddiasıyla ilgili Ankara Emniyet Müdürlüğü bir açıklama yaparak EDS’de hata payı olduğunu belirtti. Birkaç gün önceki bir kamera kaydını Habertürk ile paylaşan Emniyet, görüntülerdeki araçların ikisinin hız sınırını aştığını ancak birinin radar cezası aldığını diğerinin ise almadığını söyledi. 
 
HIZ VE PLAKA OKUNUYOR
Bir yetkili, bunun nedenini şu sözlerle açıkladı: “Kameraların yazılım sisteminde yüzde 20 hata payı vardır. Bunun yanı sıra güneşin doğuş ve batış zamanları da plakanın okunmasını etkileyen faktörler arasında. Şeridi ortalamayla cezadan kaçılamaz. Ortalayınca da hızınız ve plakanız okunuyor.”
 
 
Haberturk

Geleceği planlarken meslek seçimi ne kadar önemli?


Etiketler: haber, haberler, eds,
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Eğreti Gelin filminin bayan başrol oyuncusu kimdir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX