Ege

02.05.2008 - 01:00 | Son Güncelleme: 02.05.2008-19:18

Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü’ne ödül

Sitene Ekle
Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü’ne ödül

İZMİR DHA

Ege Üniversitesi (EÜ) Güneş Enerjisi Enstitüsü Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Günnur Koçar danışmanlığında, Uzman Dr. Ahmet Eryaşar tarafından gerçekleştirilen “Kırsal Kesime Yönelik Biyogaz Sisteminin Tasarımı, Kurulumu, Testi ve Performansına Etki Eden Parametrelerin Araştırılması” adlı doktora tezi, TÜBİTAK Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı’nca, “Dr. Akın Çakmakçı Üniversite-Sanayi işbirliğinde en başarılı tez ve kuruluş ödülü”ne layık görüldü.
İkinci kez verilen ödüller kapsamında, 7 lisansüstü tez başarılı bulundu. Bunları; EÜ, İTÜ, ODTÜ, Boğaziçi ve Uludağ üniversiteleri paylaştı.
Hayvansal atıklardan kaynaklanan çevre kirliliğinin, kırsal kesim yaşam alanlarının problemlerinden biri olduğunu dile getiren Eryaşar, “Bu atıklar tezek olarak yakılmakta ya da bekletilerek gübre olarak kullanılmaktadır. Oysa kimyasal bir işlemden geçirilmeleri halinde hem enerji potansiyeli yüksek biyogaz elde edilebiliyor hem de arta kalan fermente gübre, tarımsal girdi olarak üretim verimini artırıyor” diye konuştu.


Etiketler:
Delikanlım adlı parçasıyla çıkış yapan sanatçımız kimdir?
©Copyright 2008 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.