Ege

23.03.2011 - 01:00 | Son Güncelleme: 23.03.2011-21:48

Ege Üniversitesi, online hizmetlerini geliştiriyor

Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Necil Kütükçüler, son bir yılda yaptıkları çalışmaları anlattığı sunumda, sırada bekleyen yeni projeler hakkında da bilgi verdi

Sitene Ekle

İZMİR DHA

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Necil Kütükçüler, son bir yılın çalışmalarını içeren sunumun üçüncüsünü gerçekleştirdi. Sunumda Tıp Fakültesi’ndeki faaliyetler ve yapılan yenilikler, sonuçlarıyla birlikte fakültenin öğretim elemanlarına ve personele anlatıldı. Başhekim Prof. Kütükçüler, şeffaf yönetim anlayışı gereği yaptıkları çalışmaları belirli periyotlarda çalışanlarla paylaştıklarını ifade etti.

Oksijen üretim tesisi
Hastanenin daha verimli bir çalışma şekline bürünmesi için çaba harcadıklarını belirten Kütükçüler, “Son bir yılda, hastaneye kazandırılan kayıt, kodlama, örnek alma ve sonuç verme gibi 4 temel işlevin merkezileştirildiği ‘Laboratuvar örnek toplama merkezi’ açıldı. Örneklerin hızlı ve güvenli şekilde sonuçlandırılmasını sağlayan merkez, günde ortalama 1500 kişiye hizmet veriyor. Türkiye’de ilk kez Ege Üniversitesi’nde oluşturulan Oksijen Üretim Tesisi, dakikada 3000-3400 litre oksijen üretiyor. İç Hastalıkları Anabilim Dalı’nda ‘Kök Hücre Nakil Ünitesi’ hizmete açıldı” dedi
Yatak kapasitesi artırılan birimlere son teknoloji cihazlar kazandırıldığını belirten Prof. Dr. Kütükçüler, “Hasta yakınlarının barınabileceği konuk evi inşaatı devam ediyor. Yeni online hizmetler de geliştiriliyor. Online ilaç ve malzeme isteği, labarotuvar isteklerinin hekim tarafından online olarak yapılması ve internetten randevu sistemi gibi hizmetlerle, uzun saatler sıra bekleme sona erecek” diye konuştu.

Türkiye’ye örnek olduk
Sunumu izleyen Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, yaptıkları yeniliklerle Türkiye’ye örnek olduklarını söyledi. Performansla ilgili uygulamaların en doğru biçimde Ege Üniversitesi’nde uygulandığını belirten Rektör Yılmaz, şunları söyledi: “Biz bir eğitim kurumuyuz. Başından bu yana stratejimizi, kaynağını en iyi şekilde kullanan bir üniversite olmak şeklinde planlamıştık. Planlarımızın bu denli eşgüdümlü ilerlemiş olması tamamen bir ekip çalışmasının sonucudur. Stratejik planlama,  üniversitemizin 10 yıllık gelecek vizyonunu kucakladı.”

İzmir Üniversitesi’nden kadınlara özel proje
İzmir Üniversitesi, Konak Belediyesi ile birlikte geliştirdiği “Dezavantajlı Kadınlar, Kostüm ve Aksesuvar Tasarımı ve Üretimi” projesiyle İzmir Kalkınma Ajansı’na (İZKA) başvurdu. Kadınların daha iyi eğitim alarak iş yaşamına dahil olmasının hedeflendiği projenin eğitim ayağını üstlenen İzmir Üniversitesi’nde, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Vekilliği görevine de Doç. Dr. Yıldız Güzey atandı. Böylece kadınların üniversitedeki ağırlığı arttı.
Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle kan ve organ bağışından çevre bilinci oluşturma çabasındaki İzmir Üniversitesi, bu kez dezavantajlı bölgelerde yaşayan kadınların eğitim alarak iş yaşamına katılması için kolları sıvadı. Kadın Çalışmaları Komisyonu’nun girişimi sonucu Konak Belediyesi ile işbirliği anlaşması yapan İzmir Üniversitesi, “Dezavantajlı Kadınlar, Kostüm ve Aksesuar Tasarımı ve Üretimi” projesi ile İZKA’ya başvurusunu yaptı. Kadınlara çeşitli konularda dersler verilecek.

Bin adet fidan toprakla buluştu
İzmir Atatürk Lisesi ile kardeş okul olarak seçtiği Kiraz Türk Telekom Yatılı İlköğretim Bölge Okulu öğrencileri bin adet fidanı toprakla buluşturdu. İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Zahide Mutlukan önderliğinde Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Atatürk Lisesi ve İzmir Yaşama Dair Vakfı’nın ortaklaşa proje çerçevesinde Kiraz Türk Telekom Yatılı İlköğretim Bölge Okulu bahçesine fıstık çamı, badem, meyve ağaçları, dış mekan süs bitkileri olmak üzere bine yakın fidan dikildi. İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Rağıp Üye, öğrencileri kutladı.

2 bin 250 ağaçlık koru oluşturdular
Özel İzmir Amerikan Koleji, Orman Haftası’nda doğaya 2 bin 250 fidan daha armağan etti. Özel İzmir Amerikan Koleji, Ege Orman Vakfı ile birlikte Seferihisar-Doğanbey’de bulunan ağaçlandırma sahasında okulları adına 2 bin 250 fidanlık koru oluşturdu. Ağaçlandırma alanında, Ege Orman Vakfı Genel Müdürü Metin Gençol, Özel İzmir Amerikan Koleji yönetici, öğretmen ve öğrencilerinin katılımı ile fidan dikim töreni düzenlendi. Gençol, katkılarından dolayı okul yönetimi, öğretmen ve öğrencilerine teşekkür etti.


Etiketler:
1979 yılında bir suikast sonucu öldürülen gazetecimiz hangisidir?
©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.