12 milimetrelik delikten böbrek kisti ameliyatı

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Kliniği, Türkiye’de ilk kez uygulanan bir ameliyat yöntemine ev sahipliği yaptı.

Prof. Dr. Erdal Apaydın ve Uzm. Dr. Burak Turna, 70 yaşındaki Hakkı Keskin’in göbeğinin kenarından 1.2 santimetrelik delik açıp, böbrek kistini aldı. Karnındaki minicik yara bandını görüp şaşıran Keskin, doktorlarına, “Ameliyat olduğuma inanamıyorum, kimseyi de inandıramayacağım. Ağrım bile yok. Karnımdan girip böbreğimi nasıl ameliyat ettiniz? Sihirbaz mısınız, hokus-pokus mu yaptınız” diye konuştu.
Prof. Apaydın, “Tek-port dediğimiz yöntem, rüya gibi. Tüm cerrahi branşlar içinde ilk kez ürolojide uygulandı” dedi. Apaydın, geleneksel açık cerrahiye kıyasla hastaların hastanede daha az yattığını, daha kısa sürede iyileştiğini, daha az ağrı duyup, daha az kan kaybettiğini de sözlerine ekledi.

Afyonkarahisar'daki yılkı atları doğal ortamında görüntülendiŞuhut’un Kumalar Dağı’nda bir anda ortaya çıkan yüzlerce yılkı atı doğa fotoğrafçısı Hakan Yılmaz tarafından görüntülendi. Yılmaz, “Gördüğüm manzara beni büyüledi, doğa tutkunları bu şehri mutlaka keşfetmeli” dedi.
HTC Vive Cosmos denedik!HTC'nin yeni sanal gerçeklik gözlüğü Vive Cosmos'u denedik. Bir önceki nesle göre çok daha başarılı olan yeni sanal gerçeklik gözlüğü HTC Vive Cosmos, artık daha kompakt ve neredeyse iki kat daha fazla çözünürlük sunuyor. Bu sayede oyunların içindeyken dış dünyadan kendinizi tamamen soyutlayabiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber