250 milyon dolarlık iş hacmi yaratacaklar

En üst teknolojiyle sanayiciyi buluşturacak olan MAKTEK İzmir Fuarı yarın kapılarını açacak. TÜYAP, TİAD ve MİB işbirliğindeki fuar, sektörün öncü firmalarını bir araya getirecek

250 milyon dolarlık iş hacmi yaratacaklar

Makine sektörünün Ege Bölgesi’ndeki en büyük buluşması olan MAKTEK İzmir Fuarı, 4-7 Ekim günleri arasında İzmir’de düzenlenecek. TÜYAP, Takım Tezgâhları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) ve Makine İmalatçıları Birliği (MİB) işbirliğiyle düzenlenen fuar, sektörün öncü firmalarını bir araya getirecek. Fuarda, geleceğin akıllı üretim teknolojileri sergilenecek ve yeni pazarlara açılım konusunda firmalara olanak sağlanacak.

40 ülkeden heyet

390 firma, 875 markanın katılımıyla Fuarİzmir’de düzenlenecek olan fuarın 250 milyon dolarlık iş hacmi yaratması bekleniyor. Tekli yıllarda İzmir’de, çiftli yıllarda İstanbul’da düzenlenecek olan fuar, en üst teknolojiyi alıcılarla buluşturacak.

TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu, katılımcıların yüzde 50’sini oluşturduklarını belirtti, “Üretimin olmazsa olmazı olan takım tezgâhlarının gelişimi, diğer imalat sektörlerini de doğrudan etkiliyor. Uzun zamandır İzmir’de nitelikli ve kapsamlı bir fuar organize etmek istiyorduk. TÜYAP ile konuştuk ve anlaştık. Bu fuar sadece İzmir için değil, çevre iller ve ülkeler için de büyük potansiyel taşıyor. İstanbul’daki fuara katılamayanlar bu fuara gelebilecek. 30’a yakın meslek lisesi ve üniversite de fuarda ağırlanacak” diye konuştu.

MİB Başkanı Ahmet Özkayan, İzmir’in ihracatının yüzde 8,4’ünün makine ve teçhizat ürünlerinden oluştuğunu ve Türkiye’nin makine ihracatında dünyada 4. sırada yer aldığını vurguladı, sözlerine şöyle devam etti: “MİB olarak fuara Türkiye’nin makine ihracatının yüzde 60’ını yapan üye ve firmalarımızla katılıyoruz. 2017’de sektöre baktığımızda, imalat ve ihracatta 2016 yılı ile aynı performansı ve ithalatta da 2016’ya göre yüzde 12 düşüş olacağını tahmin ediyoruz. Makine imalat sektöründe ise, imalatın yüzde 3 ve ihracatın yüzde 5 seviyelerinde artmasını, ithalatın ise yüzde 10 seviyesinde azalacağını öngörüyoruz.”

40 farklı ülkeden heyetlerin de fuara geleceğini söyleyen Özkayan, “Kuzey Amerika, Rusya ve Litvanya bunlara örnek olarak sayılabilir” dedi.

Sergileme yapılacak

MAKTEK İzmir Fuar’ında, üniversal talaşlı imalat makinaları, sac işleme makinaları, kesici takımlar, takım tutucular, CAD/CAM, PLM yazılımları, ölçü aletleri, kalite kontrol cihaz ve ekipmanları, kaynak, kesme ekipmanları, kaynak makinaları, yedek parça, ısıl işlem donanımları, taşıma sistemleri, yağlama ve soğutma sistemleri ilk kez sergilenecek.

Endüstri 4.0

İzmir’i seçmelerindeki nedenleri açıklayan TÜYAP Başkanı İlhan Ersözlü şunları vurguladı: “İstanbul’da başarıyla yürüttüğümüz fuarı Anadolu’daki sanayicinin ayağına getirme fikri ortaya çıktı. MAKTEK İstanbul’da yapılıyor, fakat endüstri 4.0’ın en önemli örneklerini Anadolu’daki sanayiciyle buluşturmaya karar verdik ve burada da ilk yer İzmir olmalı. Çok nitelikli bir fuar merkezine sahip. İzmir’in geçmişten gelen fuar kültürü var. Bölge üreticimiz, sanayicimiz için önemli. Konaklama imkânları da yeterli. Diğer şehirlerden İzmir’e 60 otobüs seferi yapılacak.” Fuarın kentin ekonomisini de canlandıracağını kaydeden Ersözlü, 15 bin kadar işadamının şehir ekonomisine katkı sağlayacağını, 40 ülkeden 35 bin ziyaretçi beklediklerini kaydetti.

Mardin'de PKK'lı teröristlerin tuzakladığı patlayıcı infilak ettiMardin'in Nusaybin ilçesinde PKK'lı teröristlerce araziye tuzaklanan el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu bir kişi hayatını kaybetti.
İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan Amerikalılara FETÖ uyarısıCumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) ABD kamuoyu için oluşturduğu tehlikeye işaret etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber