5 ünlü kadından başarı öyküleri

Işılay Saygın, Ayşe Mayda, Zuhal Yorgancıoğlu, Sema Pekdaş ve Prof. Candeğer Yılmaz, Bornova Belediyesi’nin etkinliğinde “Kadın ve Yaşam” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi

5 ünlü kadından başarı öyküleri

Bornova Belediyesi, mesleklerinde ilk olan ve ilkleri başaran beş ünlü kadını, Bornovalı kadınlarla buluşturdu.

İlklerin kadınları destek verdi

Bornova Belediyesi’nin ödüllü projelerinden olan “Kadın ve Yaşam” adlı sunum, Türkiye’nin İlk Kadın Çevre ve Turizm Bakanı Işılay Saygın, Türkiye’nin İlk Kadın Diş Hekimi Ayşe Mayda, Türkiye’nin İlk Kadın Modacısı Zuhal Yorgancıoğlu, İzmir Barosu’nun İlk Kadın Başkanı Avukat Sema Pekdaş ve Ege Üniversitesi’nin İlk Kadın Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz’ın katılımlarıyla Bornova Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Projeyi Kentsel Tasarım Müdürlüğü’nden Aysun Çakar anlattı. Çakar, Bornova Belediyesi’nin kadınlara yönelik çalışmalarını ve ilkleri başaran İzmirli kadınların başarı hikayelerini anlattı. Türkiye’nin ilk kadın diş hekimi olan 101 yaşındaki Ayşe Mayda, anılarını paylaştı. İzmir’de ilk pantolon giyen, ilk kez araba kullanan kadın olduğunu olduğunu belirtti.

Kadın isterse...

“Madam Z” lakaplı Zuhal Yorgancıoğlu, Türk Kadınlarının Atatürk’e şükran borçlu olduğunu belirterek, “ Memleketimizi Atatürk’ün gösterdiği hedefe kadınlar ve erkekler olarak birlikte taşıyabiliriz” dedi. Türkiye’nin İlk Kadın Çevre ve Turizm Bakanı Işılay Saygın, Fırsat verilirse kadının herşeyi yapabileceğini belirtti. İzmir Barosu’nun İlk Kadın Başkanı olan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, erkeklerin kadın sorunlarını siyaset malzemesi yapmasından yakındı. “Aydınlık ve hayırlı bir geleceği kadınlar ve erkekler ancak birlikte kurabilir” dedi. Ege Üniversitesi’nin İlk Kadın Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ise Türkiye’deki kadın sorunu erkeğin bu sorunu içselleştirmesi ile çözülebilir. dedi.

Milliyet'te Gündem 6 Aralık 2019.
6 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber