8.5 kiloluk Çiğdem’e 150 kiloluk yapay kalp

Kocaelili Yaşagül-Müjdet Gürler çiftinin 18 aylık kızları Çiğdem doğuştan kalp hastası...

8.5 kiloluk Çiğdem’e 150 kiloluk yapay kalp

Sevimli yavru, İstanbul’da tedavi gördü, ama iyileşemedi. 10 gün önce hava ambulansıyla Ege Üniversitesi (EÜ) Hastanesi’ne getirildi. Kalp nakli olması gereken, bunun için de bağış beklenen Çiğdem’in bu zorlu operasyona kadar yaşamını sürdürebilmesi için yapay kalp takıldı. Sadece 8.5 kilo olan Çiğdem, 150 kilo ağırlığındaki yapay kalple hayata tutundu, tedavi gördüğü yoğun bakımın da sevgilisi oldu.

Bir yıldır hastane odalarında
Baba Gürler, kızının kalbinde üfürüm rahatsızlığı nedeniyle bir yılı aşkın süredir hastanelerde olduğunu söyledi. Gürler, “Sorununa çare arıyoruz, şimdiye kadar büyük acılar çektik. Küçük olduğu için kalp kapağı değiştirilemiyor. Tamir önerildi. Ama ondan sonra durumu daha kötüleşti, kapaklar çalışmadığı için kalp yetmezliği ortaya çıktı. En son 20 gün yoğun bakımda kalan kızımı organ nakli için İzmir’e sevk ettiler. Bu arada da yapay kalp takıldı. Tek dileğimiz organ nakliyle bir an önce sağlığına kavuşması” dedi.

Nakilden başka kurtuluşu yok!
EÜ Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Mustafa Özbaran da şu bilgileri verdi: “Çiğdem, yapay kalp taktığımız ikinci en küçük hastamız. Müdahale olmasaydı kaybedecektik. Hem ona hem de sayıları 67’yi bulan diğer hastalarımıza organ bağışı bekliyoruz.”

Bolu'da şüpheli çanta alarmıBolu'da, kentin en işlek meydanında unutulan sırt çantasını görenler durumu polise bildirdi. Çevre güvenliğinin sağlanmasının ardından bomba imha uzmanınca fünye ile patlatılan çantanın içinden defter ve kitap çıktı.
22 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber