Akhisar’da üretip dünyaya satıyor

Tarım makineleri, çok amaçlı plastik kasa seleler, mobilya ve sanayi tekerlekleri, hava üflemeli ısıtma sistemleri imal eden Kozlusan’ın ürünleri ABD’den Uzakdoğu’ya birçok ülkeye ihraç ediliyor

Akhisar’da üretip dünyaya satıyor

Manisa’nın Akhisar İlçesi’nde 1978’de tarım makineleri imalatına başlayan Kozlusan, 30 yılda dört farklı sektörde büyümesini sürdürdü. Bünyesinde 80 işçi çalıştıran firma, ürettiği ısıtma sistemlerini Avrupa, Amerika ve Uzakdoğu ülkelerine ihraç ediyor. İlk üretimine tarım makineleriyle başlayan Kozlusan, zamanla ürün yelpazesini geliştirdi.
1987’de çok amaçlı plastik kasa selelerin imalatına başladı. 1990’da mobilya ve sanayi tekerlekleri üretimine de girerek pazar payını artırdı. 2000’de ise ısıtma grubuna girdi. Fabrikalarda, seralarda, tavuk çiftliklerinde kullanılan sıcak hava üflemeli ısıtma sistemine ve tek katlı binalardan apartmanlara, sitelere kadar kullanılan farklı kapasitedeki katı yakıtlı kat kaloriferi imalatına başladı. Türkiye’de sadece Kozlusan’a ait kayış-kasnak sistemli tütün dikme makinesi, otomatik kül çıkarma ve otomatik tutuşturmalı kat kaloriferi sistemleri gibi buluşları da bulunuyor.

Yenilenebilir enerjide de öncü olacak
Kozlusan Yönetim Kurulu Başkanı Aysel Kozlu, “Şu anda 10 bin Kcal/h kapasiteden 1 milyon Kcal/h kapasiteye kadar manuel ve otomatik yüklemeli kat kaloriferi kazanlarının üretimini bilgisayar ortamında tasarlayıp NC, Plazma, Punch gibi makinelerde yılda 2 bin 500 adet üretiyoruz” dedi.
Üretimlerin yüzde 80’ini yurtiçi, kalanını yurtdışı pazarına verdiklerini belirten Kozlu, Türkiye’de yenilenebilir enerji sektörünün öncü firmalarından olmayı hedeflediklerini kaydetti.
Aysel Kozlu, “Firmamız, bu konu üzerinde de çeşitli altyapı çalışmalarını yaptı. Yenilenebilir enerji sektöründe de adımızdan sıkça söz ettireceğiz. Dört ayrı sektörde imal ettiğimiz kaliteli ürünleri yurtiçi ve yurtdışı pazarlara sunarak, ülke ekonomisine verdiğimiz katkıdan dolayı gurur duyuyoruz” diye konuştu.

İngiliz Ticaret Odası’yla Borsa işbirliği yapacak
İngiliz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Jonathan Beard ve Başkan Yardımcısı J. Melvin Cottrell, İzmir Ticaret Borsası’nı (İTB) ziyaret etti. Beard, İngiliz ve Türk firmalar arasında daha yakın ilişkiler kurulması için çalışmalar yürüttüklerini, bu nedenle önemli sanayi ve ihracat merkezi illeri ziyaret ederek, iş dünyası temsilcisi kurumlarla görüşmeler yaptıklarını söyledi. Tarım ürünleri açısından İngiltere’nin İzmir’in önemli bir ihracat partneri olmasından hareketle, İngiliz Ticaret Odası ve İTB ortaklığıyla, işbirliği talebinde bulunan firmaları eşleştirerek buluşturacak bir platform oluşturulması kararlaştırıldı. Çalışmaları önümüzdeki günlerde başlatılacak bu sistemle İTB üyesi firmalara, İngiltere’de muhatap şirket bulma konusunda yardımcı olarak, İzmir’le İngiltere arasındaki dış ticaret ilişkilerinin geliştirilmesinin hedeflendiği bildirildi.

KOSGEB desteği tanıtıldı
KOSGEB’in yeni destekleri Çiğli Sanayici ve İşadamları Derneği (ÇİSİAD) üyelerine anlatıldı. KOSGEB İzmir Kuzey Hizmet Merkezi Müdürü Kazım Akgün, “KOBİ’lere ve girişimcilere sağlanan finans olanakları” konulu bilgilendirme toplantısında, kurumun, yeni mevzuatıyla reel sektörün beklentilerine karşılık verecek esneklikte ve dinamiklikte hareket etme imkanı sağladığını söyledi.
KOBİ’lere katkı
Akgün, “Türkiye’de işletmelerin yüzde 99’u KOBİ niteliğinde... Ancak bunlar katma değer yaratmakta ve ihracat yapmakta zorlanıyor. İstihdam yükünü üstlenmelerine karşın yatırım yapmakta sıkıntılarla karşılaşıyorlar. KOSGEB; üretimden tanıtıma, yatırımdan ihracata tüm süreçte KOBİ’lere destek verebilmek amacıyla faaliyet gösteriyor” dedi.
ÇİSİAD Başkanı A-ziz Eroğlu da destekler konusunda özellikle bürokratik işlemlerin, prosedürlerin azaltılmasının talebin çoğalmasında etkili olduğunu belirtti. Eroğlu, destekler konusunda özellikle ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde izlenen yöntemlerin uygulanmasıyla dinamik bir Ar-Ge yapısı kurulabileceğini, önemli projelere imza atılabileceğini kaydetti.

Tariş Yemta, bayileriyle buluştu
Tariş Yemta, Ege Bölgesi’ndeki 50 bayisiyle Çeşme Pırıl Otel’de buluştu. Sektörün durumu masaya yatırıldı, 2011 hedefleri paylaşıldı. Tariş Yemta Genel Müdür Vekili Bulut Balcı, “Bir dünya şirketi olma yolundaki Yemta’nın en önemli özelliklerinden biri, değişimi önceden görerek, geleceği doğru okumaya azami ölçüde önem vermesidir. Değişimi doğru okuyanlar, sürecin neresinde nasıl durulması gerektiğine de doğru karar verirler” dedi.

İstanbul'da film gibi kovalamacaBeylikdüzü’nde motosikletli polis ekibi, yüklü miktarda uyuşturucu madde taşıyan arabayı aksiyon filmlerini aratmayan operasyonla yakaladı. Polis ekiplerinin “dur ihtarına” uymayıp kaçan şüpheli, lastiklerine ateş açılarak durdurulurken, yaşanan kovalamaca anı ise güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı.
İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan Amerikalılara FETÖ uyarısıCumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) ABD kamuoyu için oluşturduğu tehlikeye işaret etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber