‘Akhisar, zeytinde pilot bölge olsun’

‘Akhisar, zeytinde pilot bölge olsun’

Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alhat, bu dileklerini Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’ye iletti; “100 milyon ağaca ulaşmak istiyoruz” dedi. Pakdemirli, gereken desteğin verileceğini söyledi.

Türkiye sofralık zeytin üretiminin yüzde 70’ini tek başına yapan Akhisar, ağaç sayısını artırmak için çalışmalarını hızlandırıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bozuk orman alanlarının zeytin dikimi yapılması için yürüttüğü çalışmada Akhisar’ın pilot bölge olması istendi. Şu anda 14 milyon ağacı bulunan Akhisar, bu projeyle sayıyı 100 milyona çıkarmayı planlıyor.

Akhisar Ticaret Borsası yönetimi, Ankara’ya çıkarma yaptı. Borsa yönetimi, ilk olarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile bir araya geldi. Bakan Pakdemirli’nin kısa süre önce hayata geçirdiği zeytine prim desteği için teşekkür eden Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, bu desteğin üretici için büyük bir anlamı olduğunu söyledi, “Bazı destekler vardır ki, maddi faydasının yanında manevi anlamı da olur. Bu destek işte bunlardan biri. Hem üreticiye maddi katkı sağlayacak hem de devletin yanında olduğunu bilen çiftçimiz için manevi bir güç olacak” dedi.

Alhat, bu desteğin üreticiye olduğu kadar zeytin ekonomisi ve en önemlisi de tüketiciye de fayda sağlaması için zincirin diğer halkasının da büyük önem taşıdığına dikkat çekti, “Bu halka da zeytinde KDV’nin yüzde 8’den yüzde bire indirilmesidir. Eğer zeytine prim desteğine KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi de eklenirse hem üretici hem tüketici hem Türkiye ekonomisi kazanır” diye konuştu.

‘Yanınızdayız’

Akhisar ekonomisinin Türkiye’deki 30 ili geride bıraktığını, yatırımcıya güven veren bu coğrafyanın büyümesini de sürdürmesi gerektiğini ifade eden Alper Alhat, özellikle organize sanayi bölgelerinin artık kendilerine dar geldiğini belirtti.

Alhat, Kırkağaç’ta tarımsal ürünlerin yer alacağı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi yapılması da tıpkı zeytine prim ve KDV indiriminde olduğu gibi zincirin en önemli halkasını oluşturuyor. Amacımız, Akhisar’ın sadece zeytinin değil, tarımsal üretimin de başkenti olması” dedi.

Türkiye’de 190 milyon zeytin ağacı bulunduğunu ancak bunun küresel rekabet için yeterli olmadığını söyleyen Alhat, “50 bin hektar bozuk orman alanımızı zeytinle buluşturursak sadece Akhisar’da 100 milyon zeytin ağacına ulaşırız. Bu da Akhisar’ı dünyada yeri sarsılamayacak bir konuma getirir. Gelecek endişesini ortadan kaldırır” vurgusunu yaptı.

Talepleri dinleyen Bakan Bekir Pakdemirli, Akhisar’ın güçlü yönlerini ortaya koyan bir tablo gördüğünü, bakanlık olarak Akhisar’ın yanında olduklarını belirtti. Borsa heyeti; Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Tarım Reformu Genel Müdürü Hasan Özlü ve Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret Aktaş’la da görüştü.

İzmir’de art arda köpek balığı heyecanıİzmir’in Menderes ilçesinde balık tutmak için sandalla denize açılan bir ailenin oltasına iki adet köpek balığı takıldı.
19 Ekim 2019 Magazin Bülteni19 Ekim 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber