Alaçatı ile Sakız ‘kardeş’ oluyor

Alaçatı Turizm Derneği ile Yunanistan’ın Sakız Belediyesi arasında turizmde güç birliği yapılıyor. Ön protokol üzerinde anlaşma sağlandı

Alaçatı ile Sakız ‘kardeş’ oluyor

İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı Mahallesi ile Yunanistan’ın Sakız Adası kardeş turizm beldesi olacak. Alaçatı Turizm Derneği Başkanı Korkut Denizeri, turistlerin birçok lokasyonu görmek istediklerini, Çeşme ve Alaçatı’nın bu açıdan yabancı turistlerin hedefinde olmadığını söyledi. Bu nedenle Sakız Adası ile işbirliğine yöneldiklerini anlatan Denizeri, Sakız Belediyesi ile görüşmeler yaptıklarını ve bir ön protokol üzerinde anlaşma sağladıklarını bildirdi.

Yarımada etkilenecek

Denizeri, “Sakız Adası ile Çeşme Yarımada’sını kardeş turizm beldesi yapmak istiyoruz. Çeşme, Ildırı, Dalyan, Reisdere, Germiyan, Şifne, Urla, Seferihisar, Mordoğan ve Karaburun gibi değerleri birlikte sunmalıyız. Sadece Alaçatı değil bir bütün olarak yarımadayı turizmde öne çıkarıp uluslararası turizmin hizmetine sunmalıyız” dedi.

Sakız Belediye Başkan Yardımcısı Dimitris Karalis de iki yakanın birbirine rakip değil iyi birer partnerin ötesinde dost olduklarını belirtti. İki belde arasındaki iş birliğinin önemine işaret eden Karalis, “Bugüne kadar her ne kadar coğrafi olarak yakınsak da turizmde iş birliği gibi konulara uzaktık. Oysa hem Sakız Adası’nın hem Alaçatı ve Çeşme’nin farklı ürünleri var ve birlikte pazarlanmaları çok iyi bir fırsat olacaktır. Hedefimiz bu işbirliğinden hepimizin faydalanması. Hem Türk kardeşlerimizin hem de bizim açımızdan gerçek ve disiplinli bir proje olacak” diye konuştu.

‘Başarıya inanıyoruz’

Sakız Adası’na Amerika, Fransa, İngiltere, İsveç gibi ülkelerden gelen turistlere “Yarımada destinasyonu” sunmak istediklerini belirten Kuzey Yunanistan Yunan-Türk Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Stefanos Hadjimanolis, “Örneğin uzun tatillerde 3 günün Çeşme’de 2 günün Sakız Adası’nda geçirileceği tur paketleri yapacağız. Çok iyi niyetli ve başarılı sonuçlar alacağımıza inanıyoruz. İlk gruplar için nisan sonunu hedefliyoruz” dedi.

PKK'ya 'Kıran' darbesi devam ediyor!Mardin'de İl Jandarma Komutanlığınca sürdürülen operasyonlarda terör örgütü PKK'ya ait 7 sığınakta çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.
İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan Amerikalılara FETÖ uyarısıCumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) ABD kamuoyu için oluşturduğu tehlikeye işaret etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber