Balıkesir, tarihteki yerini tescilleyecek

Balıkesir’in Milli Mücadele’deki rolünü bilimsel olarak kayıt altına almayı hedefleyen “Milli Mücadele’nin 100. Yılında Kuvayi Milliye Şehri Balıkesir Uluslararası Sempozyumu” bugün başlıyor.

Balıkesir, tarihteki  yerini tescilleyecek

Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Azerbaycan, Tataristan, Kuzey Makedonya ve Kıbrıs’tan milletvekili, bakan, akademisyen ve bilim insanı gibi çok sayıda katılımcının olacağı sempozyum öncesinde düzenlenen basın toplantısının açılışında konuşan Büyükşehir Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir’in Milli Mücadele’deki önemine değindi. Başkan Yılmaz, “Halkımızın teveccühü, bu onuru sahiplenmesi ve tarihi vesikaların gün yüzüne çıkması bizim için çok önemli. Balıkesirli tarihçi Aydın Ayhan hocamızda kentteki halk hareketini başlatmak ve sürdürmek için, halkın gönüllü olarak, mücadele edecek gençlere yaptığı erzak, silah gibi bağışları gösteren bir belge mevut. Oldukça önemli bir belge. Bu tür belgeleri toplayarak Balıkesir’i Milli Mücadele’de hak ettiği noktaya getirmek istiyoruz” dedi. 22 Eylül’e kadar sürecek olan sempozyum, sonrasında kitap haline getirilip bilimsel çalışmalar için yeni bir kaynak oluşturulacak.

'Mucize' kurtuluş anbean kaydedildiBartın'da kavşakta iki otomobilin çarpışması sonucu araçlardaki 3 kişi yaralandı. Kaza sırasında yol kenarında bekleyen 1 kişi, son anda kendisini geriye atarak kurtardı. Kaza, çevredeki bir iş yerinin güvenlik kamerası görüntülerine anbean yansıdı.
15 Ekim 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber