Bankacı gözüyle hava durumu

Belki gözlerden kaçıyor ama TEB'in Ege Bölgesi'ne özel bir ilgisi var. Bankanın İstanbul'dan sonra en çok İzmir'de şubesi var. Yenileri de yolda. Öyle ki "İzmirlilere özel kredi kartı" bile çıkarılacak. TEB'in İzmir'e yoÇun ilgisinin nedenini sorduÇumda Taronto "Biz ihracata çok önem veririz. İhracat istihdam saÇlar ve gelir getirir. İthalat gibi deÇildir. Bugün Türkiye'nin tütün ihracatının yüzde 50'sini TEB finanse ediyor. İzmirde 100 büyük firma varsa 70-80'inin ana bankası biziz" diyor.İzmir'in neden yeterince sanayileşemediÇini sorduÇumda "Biz levantenlerden çok şey öÇrendik. İyi şeyleri de öÇrendik, kötüleri de. İyiler ticaret yapmayı öÇrenmek. Kötüler ise yatırım yapmamak, kazandıklarını ya tasarruf etmek ya da topraÇa yatırmak" diyerek birkaç cümleyle durumu özetliyor. Sonra da anlatıyor:* * *"İzmir'de geçmişte, gelişmekte olan ülkelerin ilk sanayi türü olan toplama sanayi olmuştur. Levantenler başlatmış ama sonra kendilerini yenilemediler. Halbuki İstanbul'a Anadolu'dan gidenlerin kaybedecekleri bir şey yoktu. Biraz da cehaletten gelen cesaretle diyelim büyük şeyler yaptılar. İzmirli müteşebbis eÇitimli, kültürlü olduÇundan aynı cesareti göstermedi. Yapılan yanlışın bir gün aÇır faturalarla geri döneceÇini düşündü. İzmir'in vergi kaçırma problemi olmamıştır. İzmir'de 90 işçi çalıştırıp 30'unu kayıtlı gösteren yerler de yoktur. Ama öbür bölgelerde aynı duyarlılık olmadıÇından İzmirli sanayici rekabet gücünü kaybetmeye başladı."* * *Yine de Taronto İzmir'in yarınından umutlu. Yabancı sermayede kayıt dışına yer olmadıÇından yeni ortaklıklarda İzmirli firmaların öne çıktıÇını söylüyor. Kendilerine gelen taleplerden bunu görüyorlarmış. Sonuç olarak geçen 30 yılda İzmir'e güç kaybettiren kayıtlı ekonomi artık avantaj olacak, taze sermaye ile yeni bir çıkışın fitilini ateşleyebilir.İşte yarım asırlık bir bankacının gözüyle İzmir'in dünü ve yarını. stursen@milliyet.com.tr Rıfat Taronto 50 yıllık bankacılık deneyimi ile sadece İzmir'in deÇil Türk bankacılık sektörünün de duayenlerinden biri. Türk Ekonomi Bankası (TEB) Yönetim Kurulu Üyesi Taronto ile son görüşmemizde ilk sözü "Önümüzdeki aylarda yeterli yaÇış olmazsa bu yıl mahsul verimsiz olur. Üretici zora düşer, fiyatlar artar, ekonomide sıkıntı doÇar" oldu. Yılların bankacısının bu kaygısı boşuna deÇil. Her konuyu kendi işleri gibi öÇrendiklerini söyleyen Taronto "Üzümcü üzümü ne kadar biliyorsa, biz de ona yakın bilgi sahibiyiz. Tütün nasıl yetiştirilir, maliyetler nasıl tesbit edilir, nerede kaliteli tütün var, kimler ne sipariş vermiş, bunların hepsini izler ve biliriz" diyor. İşte bu sözler kurak havalardan duyduÇu kaygıyı daha iyi açıklıyor. Ege bölgesi, pamuk, incir, üzüm, zeytin, tütün demek. Yetersiz yaÇışlar tarımı vurursa Egeliler için zor bir yıl olacaÇı çok açık.

Uçakta panik! Bir anda ayağa kalktı ve...ABD'de bir yolcu, uçak havadayken yerinden kalkıp ayakta esrar içmeye kalkınca, pilot güvenlik sebebiyle Denver'a acil iniş yapmak zorunda kaldı.
Bir Zamanlar Çukurova oyuncusundan ağızları açık bırakan itirafBir Zamanlar Çukurova'da rol alan Adanalı Serap Çelikunal, kayıp oğlunu aramak için geldiği Müge Anlı'da söyledikleriyle şaşkınlık yarattı. Çelikunal, toplamda 38 doğum yaptığını ve 28 çocuğunun öldüğünü söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber